Mısır Genelkurmay Başkanı Sisi'den 'gösteri' çağrısı

Mısır ordusu Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi, “teröre karşı” gösteri düzenlemeleri için halka “Cuma günü sokaklara çıkın” çağrısı yaptı.

General Sisi, ordunun “şiddet ve terörü sona erdirmesi için” halkın destek olmasını istedi.

Sisi, ‘şiddet’ çağrısı yapmadığını yalnızca ‘ulusal uzlaşı’ istediğini belirtti.

Muhammed Mursi sonrası yeni hükümette Savunma Bakanı olarak da görev alan Sisi, “Halkın Cuma günü sokaklara çıkıp ordu ve polise olası şiddet ve terör olaylarıyla mücadele etmeleri için yetki vermelerini istiyorum” dedi.

Sisi ayrıca ordu içinde bölünmeler olduğu iddialarını da yalanlayıp “Allah adına yemin ederim, Mısır ordusu bir bütündür” dedi.

Ordunun siyasete müdahale edip Mursi’yi devirmesi hakkında da yorum yapan Sisi, “Eski cumhurbaşkanını, tüm Mısırlıların cumhurbaşkanı olması konusunda uyardım” diye konuştu.

Reuters haber ajası, Mısır'ın muhalif Temerrüd hareketi de Sisi'nin çağrısına destek verdiğini duyurdu.

Müslüman Kardeşler: Bu bir tehdittir

Sisi’nin açıklamasından kısa bir süre sonra da Müslüman Kardeşler üst düzey yetkilisi İssam El Eriyan ise, ordunun ‘gösteri çağrısı’ için “bir tehdittir” yorumunu yapıp bu çağrının Muhammed Mursi yanlısı gösterileri durdurmayacağını söyledi.

Mısır’da 3 Temmuz’daki darbe ile devrilen Muhammed Mursi destekçileri haftalardır darbe karşıtı gösteriler düzenliyordu.

Başkent Kahire'de de şiddet olayları devam ediyor. Kahire'deki gösterilere katılmak isteyen iki Mursi destekçisinin silahlı saldırganlar tarafından öldürüldüğü haberi geldi.

Müslüman Kardeşler güvenlik güçlerini sorumlu tuttu ancak BBC'nin Kahire'deki muhabiri bu iddianın doğruluğunu ispat etmenin zor olduğunu söyledi.

Başkentin kuzeyindeki Mansura'da da güvenlik güçlerine ait bir noktada meydana gelen patlamada bir asker öldü, 30 kişi yaralandı.

Şiddetin gölgesinde futbol maçı

Mısır yeşil sahalarının ezeli rakipleri El Ehli ve Zemalik takımları da Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF) Şampiyonlar Ligi grup maçında bugün karşı karşıya geliyor.

Ülkede yaşanan çatışmalar nedeniyle taraftarların alınmadığı maç, yine güvenlik gerekçeleri nedeniyle başkent Kahire’ye 450 km mesafede Hurghada’da Kızıl Denize kıyısı olan El Gouna’da oynanıyor.

Maç öncesi, El Ehli'nin taraftar grubu Ehlevi'yi taşıyan 15 otobüs maçın oynanacağı El Gouna'ya geldi.

Her iki takımın da taraftarlarının bir kısmı, yasağa rağmen stada girmeye çalışacaklarını söyledi.

CAF turnuvasından bir yetkili de, “Tribünlerde taraftarların bulunması yasağın delindiği anlamına gelir ve ev sahibi Zamalek takımının ceza almasına neden olur” açıklaması yaptı.

Mısır’ın devlete ait Rose el Yusuf adlı gazetesi de Müslüman Kardeşler üyelerinin ‘protesto gösterileri düzenlemek için’ maçın oynanacağı El Gouna’da daire kiraladıklarını yazdı.

Gazeteye konuşan kaynaklar, ‘Müslüman Kardeşlerin maçı kanlı bir karnavala dönüştürmeye çalışacaklarını’ söyledi.

İlgili haberler