Musul yakınındaki karakol baskınında 9 polis öldü

Image caption Irak'ta yıl başından bu yana devam eden şiddet olaylarında binlerce kişi yaşamını yitirdi

Irak'ın kuzeyinde Musul kenti yakınlarında bir karakola düzenlenen silahlı saldırıda dokuz polis memuru öldürüldü.

Musul'a 60 kilometre mesafedeki karakola sabah erken saatlerde düzenlenen saldırıda silahlı kişilerin açtığı ateş sonucu iki polis memurunun da yaralandığı bildiriliyor.

Karakolda görevli polislerin saldırganlara ateşle karşılık verdiği açıklandı ancak saldırıyı düzenleyenlerden ölen ya da yaralanan olup olmadığı bilinmiyor.

Saldırı ardından bölgeye sevkedilen diğer ekiplere de yol kenarına yerleştirilen bombayla bir başka saldırı düzenlendi.

Salı günü Irak'ta meydana gelen şiddet olaylarında 29 kişi yaşamını yitirdi. Tüm ülkede devam eden şiddet olayları sonucunda bu yıl binlerce kişi yaşamını yitirdi.

Bu sabah düzenlenen karakol saldırısıyla ilgili olarak polis yetkilileri, silahlı kişilerin karakola farklı yönlerden eş zamanlı bir saldırı düzenlediğini, saldırının ardından yol kenarına yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucunda da karakola ulaşmaya çalışan bir ambulansın sürücüsünün ve bir hemşirenin yaralandığını açıkladı.

Bölgedeki muhabirler, Musul kenti ve çevresinin, Irak'ta şiddet olaylarının arttığı bir dönemde, azınlıkta Sünni direnişçiler tarafından düzenlenen çok sayıda saldırıya hedef olduğunu belirtiyorlar.

Hafta başında Bağdat'taki iki cezaevini basan silahlı kişiler çok sayıda kişinin ölümüne neden olurken cezaevlerinde bulunan yüzlerce kişinin de firar ettiği bildirilmişti.

Saldırıların sorumluluğunu El Kaide örgütü üstlenmişti.

Reuters Haber Ajansı'na açıklama yapan bir güvenlik yetkilisi, cezaevlerinden kaçan kişilerden bazılarının, Suriye'deki Sünnî direnişçilere katılmak üzere bu ülkeye gittiklerinin belirlendiğini söyledi.

İlgili haberler