Papa'dan 'uyuşturucuyu yasallaştırma' planlarına tepki

Papa Francis, Brezilya ziyareti sırasında açılışını yaptığı uyuşturucu bağımlıları için kurulan bir klinikte, bazı Latin Amerika ülkelerinin uyuşturucu maddeleri yasallaştırma planlarını eleştirdi.

Dünyanın en kalabalık Katolik ülkesi Brezilya'ya yaptığı bir haftalık ziyaretin üçüncü gününde Papa Francis, sosyal sorunlar konusundaki görüşlerini açıkça ifade etti.

Uyuşturucu bağımlılarının tedavi göreceği klinikte eski bağımlılar ve halen uyuşturucu kullanan kişilerle görüşen Papa, onların başından geçenleri dinledi.

"Uyuşturucu kullanımının kökenindeki sorunlarla mücadele edilmeli" diyen Papa, "Adalete, eğitime öncelik verilmeli ve güçlük içindeki kişilere desteğimizi göstermeli onlara gelecek için umut vermeliyiz" dedi.

Ölüm tacirleri

Bazı Latin Amerika ülkelerinde uyuşturucu maddelerin yasalaştırılması için planlar yapıldığını belirten Papa Francis, "Para ve güç için her şeyi yapabilecek ölüm tacirleri var. Şiddeti teşvik eden, ölüm tohumları eken uyuşturucu trafiğiyle mücadele etmek için toplumların cesur adımlar atması gerekir" dedi.

Kolombiya, Bolivya ve Ekvador liderleri uyuşturucuyla mücadele politikalarında değişiklik yapabileceklerinin, bazı uyuşturucuların yasallaştırılabileceğinin işaretlerini vermişlerdi.

Papa Francis, yaptığı konuşmalarda ayrıca para, güç, iktidar gibi 'sahte tanrılara' karşı dikkatli olunması gerektiği uyarısında bulundu.

Sahte tanrılar

"Bugünlerde insanlar, özellikle de gençlerimiz, Tanrı'nın yerini alan ve sahte umut vadeden para, başarı, güç ve keyif tuzağına düşüyor. Bu sahte tanrılara karşı dikkatli olun" dedi.

Papa Francis'in Rio ziyaretinde hükümet karşıtlarının düzenlediği gösteriler de yapılıyor.

Zaman zaman polisle çatışan göstericilere karşı güvenlik güçleri, göz yaşartıcı gaz ve ses bombası kullanıyor.

Protestocular, ekonomik krizin pençesindeki Brezilya'da Papa'nın ziyareti için 53 milyon dolar harcanmasına tepki gösteriyor.

İlgili haberler