'İnsansız hava aracı' gezegen çıktı

Hindistan ordusunun altı ay süreyle, Çin'e ait olduğunu düşündüğü 'insansız hava araçlarını' izlediği, ama aslında gözyüzündeki bu cisimlerinin, Jüpiter ve Venüs gezegenleri olduğu ortaya çıktı..

Hindistan ile Çin, son yıllarda Himalaya sınır bölgesinde uzun süredir anlaşmazlık yaşıyor. Hindistan hükümeti, sık sık Çin'i, topraklarına girmekle suçluyor.

Nisan ayında Çin askerlerinin fiili sınır kabul edilen Kontrol Hattı'nın Hindistan tarafında kamp kurmakla suçlanması ardından gerilim büyük ölçüde artmıştı.

Kolkata (Kalküta)'da yayımlanan Telegraph gazetesine göre, geçen yılın Ağustos'undan bu yılın Şubat'ına dek, Hint askerleri sınır bölgesindeki bir gölün üzerinde 329 kez bilinmeyen cismin varlığını saptadı.

Gazete, askeri kaynaklara dayanarak söz konusu cisimlerin fiili Kontrol Hattı'nı 155 kez ihlal ettiğini yazdı. Bunun üzerine Hint ordusu Hindistan Astrofizik Enstitüsü'ne baş vurarak gökyüzündeki bu cisimlerin teşhis edilmesini istedi.

Tuşar Prabhu adlı astronom, Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada, "Bize, bu ne olduğu anlaşılamayan cisimlerin gözyüzüne mi, yoksa yeryüzüne mi ait olduklarını saptama görevi verildi." dedi. Cisimlerin hareketleri izlenirken Jipüter ve Venüs gezegenleri oldukları belirlendi.

Gazete insansız hava aracı kullanımının çok artması ve atmosferin farklı katmanlarında gerezenlerin daha parlak görünmesi nerenyile, bu yanılgının kabulk edilebilir olduğunu yazdı.

İlgili haberler