İspanya'daki tren kazası: Makinist soruşturma altında

İspanya'da en az 80 kişinin ölmesiyle sonuçlanan tren kazasının ardından, trenin makinistlerinden biri resmen soruşturma altına alındı.

Kaza anını gösteren güvenlik kamerası görüntüleri trenin viraja girerken savrulduğunu gösterdiği için soruşturmada, trenin süratının ele alınması bekleniyor.

Santiago de Compostela kenti yakınlarında yaşanan kazada 32'si ağır olmak üzere onlarca kişi de yaralandı.

Ülke tarihinin en ağır bilançolu tren kazalarından biri olan olayın ardından ülkede üç gün yas ilan edildi.

İspanya Kralı Juan Carlos, Santiago'daki Üniversite Hastanesi'nde kazadan yaralı kurtulanları ve kurban yakınlarını ziyaret etti.

Kral Juan Karlos, 'Şu anda bütün İspanyollar birleşmiş halde' dedi.

Başbakan Mariano Rajoy da kazanın meydana geldiği yeri ziyaret etti.

Başkent Madrid'den Ferrol kentine giden trendeki 'kara kutu' da soruşturmayı yürüten yargıca teslim edildi.

'Teknik sorun yok'

Kazanın ardından en az 130 kişi hastaneye kaldırılırken, 95 kişinin hala tedavi gördüğü belirtildi.

Ağır yaralanan 32 kişi arasında çocuklarında bulunduğu bildiriliyor.

Yaralananlar arasında beşi Amerikalı ve biri İngiliz olmak üzere farklı uluslardan insanlar da var. Ölenlerin birinin de Amerikalı olduğu söyleniyor.

Galiçya Yüksek Mahkemesi Sözcüsü, kazada hafif yaralanan makinistlerden birinin soruşturma altında olduğunu belirtti.

İspanyol medyası tarafından adı Francisco Jose Garzon Amo olarak açıklanan makinistin, polis tarafından sorgulanacağı belirtildi.

Başka herhangi birinin soruşturma geçirip geçirmediği henüz bilinmiyor.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Trenin vagonları vinçlerle raylardan kaldırılıp, incelenmek üzere götürüldü.

El Mundo gazetesinin haberine göre, trenin sahibi Renfe şirketinin Genel Müdürü Julio Gomez Pomar, makinistin 52 yaşındaki makinistin 30 yıllık tecrübeye sahip olduğunu ve bu hatta bir yıldan uzun süredir çalıştığını belirtti.

Pomar ayrıca trende teknik bir sorun olmadığını söyledi.

Pomar İspanyol Radyosuna yaptığı açıklamada, 'Tren yola çıkmadan önceki sabah denetimden geçirildi. Bu trenler her 7,500 kilometrede bir bakımdan geçiriliyor. Trenin bakım sicili mükemmeldi' dedi.

Ancak adının açıklanmasını istemeyen soruşturma kaynaklarının İspanyol medyasına yaptığı açıklamaya göre, makinist Garzon'un kazadan hemen sonra, trenin saatte 80 kilometrelik hız sınırına rağmen viraja 190 kilometre hızla girdiğini söyledi.

İspanya'da bundan önceki en büyük tren felaketi 1972 yılında ülkenin güneyindeki Endülüs bölgesinde raydan çıkan bir trenin 77 kişinin ölümüne yol açtığı kazaydı.

Torre del Bierzo'da da 1944'te meydana gelen tren kazasında yüzlerce kişi ölmüş, General Francisco Franco'nun uyguladığı sansür nedeniyle ölü sayısı 78 olarak verilmişti.