İspanya'da kaza yapan trenin makinisti gözaltında

Image caption Trenin makinisti Francisco Jose Garzon Amo polis tarafından gözaltına alındı

İspanya'da meydana gelen son 40 yılın en büyük tren kazasının ardından yürütülen soruşturmada trenin makinisti gözaltına alındı.

İspanyol polisi, makinistin Perşembe akşamından itibaren 'resmen gözaltında' olduğunu açıkladı.

Polis yetkilileri, makinistin polis nezaretinde hastanede tutulduğunu ve kendisine 'kazaya neden olan sebeplerle ilgili olarak' suçlamalar yöneltildiğini açıkladı.

Öte yandan İspanyol Adlî Tıp Polisi Başkanı Antonio Del Amo, BBC'ye yaptığı açıklamada, Santiago de Compostela'daki kazada ölenlerin sayısının 78 olduğunu söyledi.

Ölü sayısı daha önce 80 olarak açıklanmıştı. Antonio Del Amo, ölenlerden 72'sinin kimliğinin belirlendiğini ifade etti.

Santiago de Compostela kenti yakınlarında yaşanan kazada 32'si ağır olmak üzere onlarca kişi de yaralandı.

Ülke tarihinin en ağır bilançolu tren kazalarından biri olan olayın ardından ülkede üç gün yas ilan edildi.

İspanya Kralı Juan Carlos, Santiago'daki Üniversite Hastanesi'nde kazadan yaralı kurtulanları ve kurban yakınlarını ziyaret etti.

Kral Juan Karlos, "Şu anda bütün İspanyollar birleşmiş halde" dedi.

Başbakan Mariano Rajoy da kazanın meydana geldiği yeri ziyaret etti.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Başkent Madrid'den Ferrol kentine giden trendeki 'kara kutu' da soruşturmayı yürüten yargıca teslim edildi.

'Teknik sorun yok'

Kazanın ardından en az 130 kişi hastaneye kaldırılırken, 95 kişinin hala tedavi gördüğü belirtildi.

Ağır yaralanan 32 kişi arasında çocuklarında bulunduğu bildiriliyor.

Yaralananlar arasında beşi Amerikalı ve biri İngiliz olmak üzere farklı uluslardan insanlar da var. Ölenlerin birinin de Amerikalı olduğu söyleniyor.

Galiçya Yüksek Mahkemesi Sözcüsü, kazada hafif yaralanan makinistlerden birinin soruşturma altında olduğunu belirtmişti.

İspanyol medyası tarafından adı Francisco Jose Garzon Amo olarak açıklanan makinistin, polis tarafından sorgulanması ardından gözlatına alındığı açıklandı.

Başka herhangi birinin soruşturma geçirip geçirmediği henüz bilinmiyor.

Trenin vagonları vinçlerle raylardan kaldırılıp, incelenmek üzere götürüldü.

El Mundo gazetesinin haberine göre, trenin sahibi Renfe şirketinin Genel Müdürü Julio Gomez Pomar, makinistin 52 yaşındaki makinistin 30 yıllık tecrübeye sahip olduğunu ve bu hatta bir yıldan uzun süredir çalıştığını belirtti.

Pomar ayrıca trende teknik bir sorun olmadığını söyledi.

Pomar İspanyol Radyosuna yaptığı açıklamada, 'Tren yola çıkmadan önceki sabah denetimden geçirildi. Bu trenler her 7,500 kilometrede bir bakımdan geçiriliyor. Trenin bakım sicili mükemmeldi' dedi.

Ancak adının açıklanmasını istemeyen soruşturma kaynaklarının İspanyol medyasına yaptığı açıklamaya göre, makinist Garzon'un kazadan hemen sonra, trenin saatte 80 kilometrelik hız sınırına rağmen viraja 190 kilometre hızla girdiğini söyledi.

İspanya'da bundan önceki en büyük tren felaketi 1972 yılında ülkenin güneyindeki Endülüs bölgesinde raydan çıkan bir trenin 77 kişinin ölümüne yol açtığı kazaydı.

Torre del Bierzo'da da 1944'te meydana gelen tren kazasında yüzlerce kişi ölmüş, General Francisco Franco'nun uyguladığı sansür nedeniyle ölü sayısı 78 olarak verilmişti.