Roma ve çevresinde mafyaya baskın

İtalyan polis otomobili

İtalyan polisi başkent Roma ve yakınındaki kıyı bölgesinde kapsamlı bir mafya operasyonu düzenleyerek 50'den fazla kişiyi göz altına aldı.

Helikopter ve kıyı devriye botlarının desteğinde düzenlenen operasyona, özel eğitimli köpeklerin eşliğinde 500 dolayında polis katılıyor.

Kıyıdaki Ostia kasabasında odaklanan Roma operasyonu, başkent ve yakınlarında şimdiye dek düzenlenen en kapsamlı operasyon olarak değerlendiriliyor ve üç ayrı suç şebekesinin hedef alındığı kaydediliyor.

Ayrıca güneyde, 'Ndrangheta örgütünün merkezi olarak görülen Calabria bölgesinde de güvenlik operasyonu yürütülüyor. Avrupa çapında faaliyet gösteren 'Ndrangheta, Kolombiya uyuşturucu şebekeleriyle de ilişkili ve Sicilya Mayfası'ndan daha güçlü olduğu düşünülüyor.

İtalyan haber ajansı Ansa, polisin mafya grupları arasındaki, anlaşmazlıklarını gidermek, egemenlik alanlarını paylaştırmak ve aynı zamanda kimi cinayet eylemlerini planlamak üzere yapılan toplantıları dinlemeyi başardığını duyurdu.

Corriere della Sera gazetesi uzun yıllardır bölgede örgütlü suç eylemlerine öncülük eden Fasciani, Triassi ve D'Agati çetelerine ölümcül bir darbe indirildiğini bildirdi.

Triassi çetesinin, Sicilya'daki Cosa Nostra şebekesiyle yakın ilişkili olduğu kaydediliyor.

Ansa Haber Ajansı, güneydeki operasyonda 65 kişinin göz altına alındığını ve yakalanan kişiler arasında doktorlar, avukatlar ve iş adamlarının bulunduğunu belirtti.

Geçen yıl Ekim ayında İtalya hükümeti, Calabria bölgesindeki en büyük kent olan Reggio Calabria'da yerel yönetimi tümden görevden almıştı.

İlgili haberler