Mursi'ye Hamas'la işbirliği suçlaması

Telif hakkı ap

Mısır savcısı, 3 Temmuz’da darbeyle devrilen eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin, “Hamas’la bağlantısı olduğu gerekçesiyle” tutuklanması talebinde bulundu.

Müslüman Kardeşler, devrik liderleri Mursi’ye yönelik suçlamalar için “saçma” yorumunu yapıp 'ciddiye alınmaması gerektiğini' belirtti.

Müslüman Kardeşler sözcüsü Cihad el Haddad, "Sokaklardaki protestolarımıza devam ediyoruz. Aslında, bu rejimin neyi temsil ettiğinin halk tarafından daha iyi anlaşılacağına inanıyoruz, bu eski Mübarek rejiminin gaddar bir güçle geri dönüşüdür" diye konuştu.

Mısır resmi haber ajansı MENA, Mursi’nin 2011 yılında hapisten kaçabilmek için Hamas’tan yardım alarak ‘tutuklu ve yetkilileri öldürmek ile askerleri kaçırmakla’da suçlandığını duyurdu.

Soruşturma savcısı Hasan Samir'in Mursi'yi sorguladığı gelen haberler arasında.

Resmi haber ajansı MENA, savcının Mursi'ye sorgu sırasında kanıtlar sunduğunu da öne sürdü.

Mursi'ye, "2011'deki ayaklanma sırasında 'bir cezaevini kundaklama, kendisi de dahil tutuklu ve hükümlülerin kaçmasını sağlama, subay, asker ve tutukluların tasarlayarak ölümünden sorumlu olma" suçlaması yönlendirildi.

Mursi'nin önde gelen isimlerinden biri olduğu Müslüman Kardeşler ise, cezaevi baskınının yabancıların değil, yerel halkın yardımıyla yapıldığını söylüyor.

Olayda aralarında Mursi ve diğer üst düzey Müslüman Kardeşler yetkililerinin de bulunduğu 34 kişi cezaevinden kaçmıştı.

Hamas: Bizi Mısır'daki çatışmalara çekmeye çalışıyorlar

Hamas, savcılık kararına tepki gösterdi. Mısır yönetimini, Hamas'ı Mısır'daki çatışmanın içine çekmeye çalışmakla suçlayan Hamas sözcüsü, 'Arap Birliği'ni Hamas'a karşı kışkırtma girişimlerine karşı sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz'' dedi.

Reuters haber ajansına göre, savcılık Mursi'yi, bazı tutuklular, subaylar ve askerlerin de öldürülmesinden sorumlu tutuyor.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 15 gün Mübarek karşıtı gösteriler sırasında işlediği öne sürülen suçlar nedeniyle 15 gün boyunca sorgulanmak üzere gözaltına alındı.

Soruşturmaya gizlilik kararı kondu ve resmi açıklamalar dışında herhangi bir ayrıntının yayınlanması da yasaklandı.

BBC muhabiri Jim Muir, Mısır yasalarına göre bu suçlamanın vatana ihanet olarak da görülebileceğini belirtiyor.

Muir, "Suçlama, yargıya, serbest bırakılması için BM ve Batı'dan çağrıların arttığı bir dönemde Mursi'yi gözaltında tutmak için gerekli yasal çerçeveyi de sağlamış oluyor" yorumunu yapıyor.

Rakip gösteriler düzenleniyor

Mısırlı savcının açıklaması, General Abdülfettah el Sisi’nin “terörle mücadele” için halkın Cuma günü sokaklara çıkıp gösteri düzenlemeleri çağrısından sonra geldi.

Ordunun gösteri çağrısına karşılık Müslüman Kardeşler de bugün destekçilerine meydanlara çıkmaları çağrısında bulunmuştu.

Telif hakkı AP

Rakip gösterilerin yapılacağı günün öncesinde Mısır ordusu ‘şiddet ve terörle’ mücadele etmek için güç kullanacağı uyarısını yaptı.

Mısır ordusu Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, “Mısır ordusunun kendi halkına karşı hiçbir zaman silah kullanmayacağını yeniden hatırlatırız. Ancak şiddete ve inanı, ulusu olmayan kara teröre karşı silah kullanılacaktır” dendi.

Mursi’nin devrilmesinden önce yapılan gösterileri organize eden Temerrüd hareketi de sosyal medyada taraftarlarına sokağa çıkma çağrısı yaptı.

Mısır Genelkurmay Başkanı General Sisi, iki gün önceki açıklamasında, şiddet çağrısı yapmadığını söylemiş ve ulusal uzlaşı istediğini belirtmişti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon da Mısır ordusuna, Mursi ve diğer Müslüman Kardeşler üyelerinin serbest bırakılması ‘ya da davalarının derhal, şeffaf bir şekilde görülmesi’ çağrısında bulundu.

ABD yönetimi de, Mısır’da bir askeri darbe yaşanıp yaşanmadığını resmen tanımlama niyeti olmadığını duyurdu.

ABD yasaları uyarınca, Mısır’da yaşananların ‘darbe olarak tanımlanması durumunda’ ABD’nin ülkeye yaptığı yardımların kesilmesi gerekiyor.