İspanya'da kaza yapan makinist sorgulanıyor

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

İspanya'da Çarşamba günü 78 kişinin öldüğü tren kazasında makinist, 'sorumsuzca davranarak ölüme neden olmakla' suçlandı.

İçişleri Bakanı Jorge Fernandez Diaz, kazadan hafif yaralı olarak kurtulan makinist Francisco Jose Garzon Amo'nun bir polis karakoluna götürüldüğünü söyledi. Garzon'un saatte 80 kilometrelik hız sınırına rağmen viraja 190 kilometreyle girdiği öne sürülüyor. Makinist hastanede soruları yanıtlamayı reddetmişti.

Kuzeydoğudaki Santiago de Compostela kentinde trenin raydan çıkması sonucu meydana gelen kazadan sonra en az 130 kişi hastanelerde tedavi altına alındı. Yaralılardan 32'sinin durumunun ağır olduğu belirtiliyor. Bunlar arasında çocuklar da var. Başbakan Mariano Rajoy, memleketi Santiago de Compostela'daki kaza sonrasında 3 günlük yas ilan etti. İçişleri Bakanı Diaz'a göre Garzon, Pazar günü yargıç tarafından sorgulanacak. Diaz, "Makinist, sorumsuzca davranarak ölüme neden olduğu şüphesiyle gözaltına alındı. Olanlardan makinistin sorumlu olabileceğini düşünmemizi sağlayacak nedenlerimiz var. Buna yargıç ve soruşturma karar vermeli" dedi. Makinist kazadan sonra kaldırıldığı hastanede polis gözetimindeydi.

Makinistin Cumartesi taburcu edilerek karakola götürüldüğü belirtiliyor.