Mısır: Mursi yanlılarının gösterisinde 100'den fazla ölü

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Mısır'da devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin destekçilerinin başkent Kahire'de düzenledikleri gösteride 100'den fazla kişi öldü.

Kahire'deki BBC muhabiri Quentin Sommerville Adeviyye Camii çevresinde gece başlayan çatışmaların sabaha kadar sürdüğünü söylüyor.

Bölgede oluşturulan sahra hastanesinden bir doktor, 1500'den fazla kişinin de yaralı olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanlığı ise ölü sayısını 38, yaralı sayısını da 180 olarak açıkladı.

Hem Mursi yanlıları hem de karşıtları gece boyunca protesto gösterileri düzenledi.

'Öldürmek için ateş ediyorlar'

Tahrir Meydanı'nda 3 Temmuz'da Mursi'yi deviren orduya destek için düzenlenen gösteriye on binlerce kişi katıldı.

Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi halka sokağa çıkarak "terörle ve şiddetle mücadelesinde orduya desteklerini göstermeleri" çağrısında bulunmuştu.

Telif hakkı n

Protesto gösterilerinin düzenlendiği İskenderiye'de de en az 10 kişinin öldüğü haber veriliyor.

İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim, sabahın ilk saatlerindeki açıklamasında Mursi yanlılarının kamp kurduğu Adeviyye Meydanı'ndaki protestoları "kanuna uygun bir şekilde sona erdireceklerini" söylemişti. Bölgede hala on binlerce Mursi taraftarı bulunuyor.

Çatışmaların bazı protestocuların bölgedeki bir ana yolu trafiğe kapamasından sonra güvenlik güçlerinin müdahalesiyle başladığı belirtiliyor.

Mısır resmi haber ajansı Mena'ya göre bir güvenlik yetkilisi, çatışmalarda ateşli silah kullanmadıklarını, eylemcilere sadece göz yaşartıcı gazla müdahale ettiklerini söyledi.

Söz konusu yetkili, rakip gruplar arasındaki çatışmaları durdurmaya çalıştıklarını, olaylarda sekiz güvenlik görevlisinin de yaralandığını belirtti.

'Keskin nişancılar vuruyor'

Ancak muhabirimize göre doktorlar, ölenlerin ve yaralananların yüzde 70'inin ateşli silahla vurulduğuna vurguluyor. Doktorlar başlarından ve göğüslerinden yara alan bu kişilerin çatılardaki keskin nişancılar tarafından vurulduğunu söylüyor.

Müslüman Kardeşler'in sözcüsü Cihad el Haddad de Reuters ajansına "Yaralamak için değil öldürmek için ateş ediyorlar" dedi.

Müslüman Kardeşler'in önde gelen yetkililerinden Saad El Hüseyni ise aynı ajansa, güvenlik güçlerinin protestocuları camii çevresinden uzaklaştırmaya çalıştığını söyledi.

Hüseyini, "Beş saat boyunca gençleri meydandan çekilmeleri için ikna etmeye çalıştım. Başaramadım. Kanla bedel ödediklerini ve çekilmeyeceklerini söylüyorlar" dedi.

Genelkurmay Başkanı'na öfke

Muhabirimiz, Mursi yanlılarının orduya ve özellikle de Mısırlıları öldürmekle suçladıkları Orgeneral Sisi'ye öfkeli olduklarını aktarıyor.

Ülkenin demokratik yollarla seçilen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrilmesinden sonra çıkan çatışmalarda onlarca kişi hayatını kaybetti.

Mursi dün savcılık tarafından Filistin'de Gazze'nin yönetimini elinde bulunduran ve Müslüman Kardeşler'le yakın bağları olan Hamas'la işbirliği yaparak 2011'de Hüsnü Mübarek'i deviren ayaklanma sırasında hapishanelere saldırılar düzenlemekle suçlandı.

Ocak 2011'de Kahire'deki bir hapishanede çıkan ayaklanmada aralarında Mursi ve bazı üst düzey Müslüman Kardeşler yetkililerinin de bulunduğu 34 kişi kaçmıştı.

Mahkeme Mursi'nin sorgusu için 15 gün gözaltına kalmasına karar vermişti.