Mısır: Müslüman Kardeşler meydan okudu

Mısır'da devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin taraftarları başkent Kahire'nin üç ayrı noktasında yürüyüşler düzenleyerek ordu destekli hükümete meydan okudu.

Binlerce Mursi taraftarı, İstihbarat Merkezi, İçişleri Bakanlığı ve havaalanı yolunda yaptıkları gösteride 3 Temmuz'da darbeyle devrilen Mursi'nin göreve iadesini istedi.

Bu arada, Avrupa Birliği'nin Dış Politika Temsilcisi Catherine Ashton Kahire'ye gitti.

Ashton, Mursi'nin üyesi olduğu Müslüman Kardeşler'in liderleri, Genelkurmay Başkanı Fettah El Sisi ve geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur ile görüşecek.

Catherene Aston temaslarında Müslüman Kardeşler dahil tüm siyasi grupları kapsayacak bir geçiş süreci telkininde bulunacağı mesajını verdi.

Üç yürüyüş

Kahire'de bulunan BBC Muhabiri Jim Muir, bu aşamada ne dış dünyanın sesinin fazla duyulduğunu ne de yerel liderlerin arabuluculuk girişimlerinin sonuç verdiğini söylüyor.

Mısır'da demokratik seçimle iş başına gelen ilk lider olan Muhammed Mursi, iktidarının birinci yıldönümündeki dev protesto gösterilerinin ardından devrilmişti.

Adeviyye Camii çevresinde kamp kuran Müslüman Kardeşler yanlıları, Mursi göreve dönünceye kadar eylemlerini sürdüreceğini söylüyor.

Cumartesi günü, güvenlik güçlerinin göstericilere ateş açması sonucu 70'ten fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Ölenlerin büyük bölümünün Mursi destekçileri olduğu bildiriliyor.

Güvenlik güçleri aşırı güç kullanmakla suçlanıyor. İçişleri Bakanlığı ise protestocuların ateşli silah kullandığını söylüyor.

Askerler ve geçici hükümetin temsilcilerinin de yer aldığı Ulusal Savunma Konseyi, barışçıl gösterilerin ötesine geçen eylemcilere karşı "sert ve kararlı" bir şekilde karşılık verileceği uyarısında bulundu.

Pazartesi günü üç ayrı noktada eylem yapıldı.

İlk gösteri İstihbarat Merkezi önünde düzenlendi. Müslüman Kardeşler Sözcüsü Cihad el Haddad, güvenlik güçlerinin müdahalede bulunmadığını ve çatışma çıkmadığını söyledi.

El Haddad'a göre, 10-15 dakika süreyle binayı kuşatan protestocular, darbeyi kınayan sloganlar attı.

Ancak bazı haberlerde göstericilerin binaya ulaşamadan geri çevrildikleri belirtiliyor.

BBC'ye açıklama yapan Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi, tüm taraflara şiddetten uzak durmaları çağrısı yaptı.

Fehmi, ilerleme sağlanabilmesi için "kışkırtma ve şiddetin son bulması" gerektiğini söyledi.

Güvenlik güçlerinin onlarca kişinin hayatını kaybettiği Cumartesi günü çok sert davrandığı iddialarını yanıtlayan Fehmi, "Her iki taraftan birbirine ateş açanlar olduğunda tabii ki kayıplar olur" dedi.

İlgili haberler