Rajoy'dan ödenek skandalında 'hata' kabulü

Zor günler geçiren İspanya Başbakanı Mariano Rajoy milletvekillerine yaptığı konuşmada adı bir vergi skandalına karışan eski bir meslektaşına güvenerek hata yaptığını kabul etti.

Başbakan, yolsuzluğa bulaştığına dair iddiaları "yalanlar ve hileler" olarak nitelerken istifa çağrılarını da reddetti.

Rajoy parlamentoda Halkçı Parti'nin eski saymanı Luis Barcenas tarafından işletildiği öne sürülen bir gizli ödenekten yasadışı ödemeler kabul ettiği iddialarını yanıtlamaktaydı.

İddialar halk arasında öfkeyle karşılanırken bazı bölgelerde eylemler yapılmıştı.

Yolsuzluk iddiaları resesyon ve rekor işsizlikle boğuşan İspanya'da büyük tepki toplamıştı.

Temmuz ortalarında Halkçı Parti Genel Merkezi önünde toplanan, ve hükümete istifa çağrısı yapan protestocularla polis arasında arbede çıkmıştı.

Rajoy, hakkında gensoru önergesi verilmesi tehditlerinden dolayı milletvekillerine konuşmaktaydı.

Konuşmasının başlarında İspanyol başbakan "yalanları, hileleri ve bazı siyasi liderlerin cesaretlendirdiği hainlikleri" reddettiğini söyledi.

Rajoy ayrıca İspanya'da yıllar süren ekonomik krizin yaralarının sarmaya başlandığı bir dönemde bu skandala odaklanılmasının ülkenin görüntüsüne zarar verdiğini belirtti.

Başbakan konuşmasıyla ilk defa "şimdi anladığı kadarıyla güvenilmemesi gerektiği birine" güvenmekle hata yaptığını kabul etti. Yine de Rajoy "suçlu olduğu öne sürülen birinin adına örtbas etme suçu işlediği iddialarını reddettiğini" sözlerine ekledi.

İlgili haberler