Kohl: Türkler'in yarısını göndermek lazım

Telif hakkı v

Eski Almanya Başbakanı Helmut Kohl'ün 1980'lı yılların başlarında dönemin Batı Almanya'sında yaşayan Türkleri yarı yarıya azaltmak istediği ortaya çıktı.

30 yıllık sürenin ardından yayınlanma kuralı uyarınca ortaya çıkan İngiliz gizli belgelerine göre Kohl, 1982'de dönemin İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher ile yaptığı görüşmede bu fikri dile getirdi.

Der Spiegel dergisinin internet sitesinde yayımlanan görüşme tutanaklarında, Kohl'ün 'Türkler'in iyi enterge olmadığını' ve ülkesindeki Türkler'in sayısını dört yıl içinde yarı yarıya azaltmak istediğini söylediği görülüyor.

Spiegel'in haberine göre Kohl, 'Dört yıl içinde Türkler'in sayısını yüzde 50 oranında azaltmak istediğini, ama bunu kamuoyu önünde söyleyemediğini' dile getirdi.

'Çok farklı bir kültür'

Daha sonra gelini de Türk kökenli olan Kohl, 'Almanya Portekizlilerle, İtalyanlarla, hatta güneydoğu Asyalılarla sorun yaşamadı, çünkü bu topluluklar iyi entegre oldu. Ama Türkler çok farklı bir kültürden geliyorlar ve iyi entegre olamadılar' dedi.

Türkiye'den Almanya'ya işçi göçü, iki ülke arasındaki misafir işçi anlaşması uyarınca 1961'de başlamıştı.

Türkiye'nin yanı sıra İtalya, Yunanistan, Portekiz, Tunus ve dönemin Yugoslava'sından da misafir işçiler çağrılmıştı.

1998'e dek başbakanlık yapan muhafazakâr Hristiyan Demokratlar'ın lideri Kohl, iktidardayken de yabancı göçüne karşı tavır almış, ama bu dönemde göçmen sayısı artmıştı.

Spigel'in haberi hakkında Kohl'ün ofisinden henüz bir açıklama yapılmadı.