Ergenekon davasında generallere müebbet

5 yıldır devam eden Ergenekon davasında kararını açıklayan mahkeme heyeti aralarında eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un da bulunduğu üst düzey generallerle milletvekillerinin de bulunduğu çok sayıda sanığı ağır cezalara çarptırdı.

Ergenekon kararları listesi

Ümraniye'deki bir gecekonduda bulunan el bombalarıyla altı yıl önce başlayan soruşturma ve sonrasında başlayan Ergenekon davasının yerel mahkeme aşaması bugün sona erdi.

Mahkeme heyetinin iki saatten uzun sürede okuduğu kararlara göre, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ müebbet hapse mahkum edildi.

Davanın öne çıkan isimlerinden emekli orgeneral Şener Eruygur ve gazeteci Tuncay Özkan ağırlaştırılmış müebbet cezası alırken, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, emekli Orgeneral Hasan Iğsız ve emekli Orgeneral Nusret Taşdeler de müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Hükümetten ilk resmi açıklama

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, "Kimsenin bir suç işleme imtiyazı yok. Yargı kendine göre en doğru kararı verdi. Bundan sonrasını aşamalarda hep birlikte göreceğiz" dedi.

Mahkeme kararlarının Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelmediğini ve kişisel görüşünü belirttiğini söyleyen Arınç, "Biz kimsenin mahkum olmasından, tutuklanmasından şahsen sevinen, el çırpan insanlar değiliz. Ama bir yargı kararı var" diye konuştu.

Bazı cezaların "çok fazla" bulunabileceğini belirterek, "Yakıştırılanlar vardır, yakıştırılmayanlar vardır" diyen Başbakan Yardımcısı, sanıkların birden çok suçlamayla yargılandığına dikkat çekti.

Ana muhalefet partisi CHP'nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise yargılamayı yapan özel yetkili mahkemenin "siyasi gücün emrinde" olduğunu iddia etti.

"Demokrasilerde insanlar, siyasi otoriteye bağımlı özel yetkili mahkemelerde değil; bağımsız, hukukun üstünlüğüne inanan normal mahkemelerde yargılanırlar. Bu nedenle özel yetkili mahkemelerin verdiği kararlar hukuken, siyaseten ve ahlaken meşru kararlar değildir" diye konuşan Kılıçdaroğlu, verilen kararların "gayrimeşru" olduğunu öne sürdü.

Milletvekilleri de ceza aldı

Eski İşçi Parti Genel Başkanı Doğu Perinçek de ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılan isimler arasında. Perinçek'e ayrıca 34 yıl 4 ay hapis cezası da verildi.

Danıştay saldırısının faili Alparslan Aslan iki kez ağırlaştırılmış müebbet, ayrıca 90 yıl 3 ay hapis cezası hapis cezasına çarptırıldı.

Susurluk skandalında da adı geçen emekli tuğgeneral Veli Küçük iki kez müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

''İrticaya karşı eylem planı'' olarak bilinen soruşturmayla bilinen emekli Albay Dursun Çiçek de ömür boyu hapis cezasına çarptırılan isimler arasında.

Yazar Yalçın Küçük ise 22 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

CHP İzmir Milletvekili ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay, 34 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılırken, CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün 12 yıl 6 ay, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal da 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Haberal, aldığı ceza ve tutuklu bulunduğu süre dikkate alınarak tahliye edildi.

Mahkeme, eski Türk Metal İş Başkanı Mustafa Özbek'i de müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme Haberal'in yanısıra Genelkurmay eski Adli Müşaviri Hıfzı Çubuklu ve emekli koramiral Mehmet Otuzbiroğlu'nun tahliyesine karar verdi.

Tahliye edilen isimler arasında İsmail Hakkı Pekin, Cemal Gökçeoğlu, Erkan Ayyıldız, Fatma Cengiz, Hüseyin Yanç, Hulusi Gülbahar, İbrahim Özcan, Kenan Özay, Mehmet Perinçek, Mehmet Bülent Sarıkayha, Sedat Özüer, Selçuk Özkan, Ziya İlker Göktaş da var.

Mahkeme hapis cezalarına çarptırılan eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu, eski MGK Genel Sekreteri Tuncer Kılınç, eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur ve akademisyen Yalçın küçük'ün de aralarında bulunduğu 15 sanık hakkında yakalama kararı çıkarttı.

21 sanığa beraat

Davada 21 sanık hakkında beraat kararı verildi. Beraat eden sanıklar arasında Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet gazetesini bombalamakla suçlanan Osman Yıldırım, Ali Yiğit, gazeteci Caner Taşpınar, Salih Kunter ve Danıştay saldırısı sanığı Süleyman Ezen de yer aldı.

Hayatını kaybeden İlhan Selçuk ve Kuddusi Okkır'ın da bulunduğu sanıklar hakkındaki davalar da düştü.

Firari sanıklar Bedrettin Dalan ile Turhan Çömez hakkındaki dava dosyaları da ayrıldı.

İlgili haberler