ABD, vatandaşlarını Yemen'i 'derhal' terk etmeye çağırdı

ABD, güvenlik tehditleri nedeniyle Yemen'deki tüm vatandaşlarına ve acil görevi olmayan tüm diplomatik personeline "derhal" ülkeyi terk etme çağrısı yaptı.

Dışişleri Bakanlığı'nın uyarısında Yemen'deki tehdit seviyesinin "son derece yüksek" olduğu belirtilerek Amerikan vatandaşlarının bu ülkeye gitmekten kaçınmaları, burada yaşayanların da derhal ayrılmaları istendi.

Yemen'in başkenti Sana'da olağanüstü güvenlik önlemleri alındığı belirtiliyor.

Kentte başkanlık sarayı, önemli yapılar ve Batılı ülkelerin büyükelçilikleri çevresinde zırhlı askeri araçlar konuşlandırıldı.

ABD, saldırı endişesiyle Pazar günü 20 elçilik ve konsolosluğunu kapatmıştı.

New York Times gazetesi, bu kararın iki üst düzey El Kaide lideri arasındaki bir mesaja dayandığını duyurdu.

Gazete, El Kaide örgütünün lideri Usame bin Ladin'in ölümünün ardından bu görevi üstlenen Eyman ez-Zevahiri ve Yemen merkezli, Arap Yarımadası'ndaki El Kaide örgütü lideri Nasır el-Vuhayşi arasındaki yazışmanın, 11 Eylül saldırılarından bu yana, Amerikan ve diğer Batılı hedeflere düzenlenecek en ciddi saldırı planı olduğunu yazdı.

'Zevahiri'den saldırı talimatı'

New York Times'ın yayınladığı istihbarat bilgilerine göre Eyman ez-Zevahiri, Yemen'deki örgüt liderine, geçen Pazar gününe kadar bir saldırı düzenlenmesi emri verdi ancak mesajda herhangi bir hedef belirtilmedi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir Amerikalı istihbarat yetkilisi, Associated Press haber ajansına, 'ez-Zevahiri'nin mesajının birkaç hafta önce ele geçirildiğini ve ilk incelemelere göre saldırının Yemen'deki bir hedefe düzenleneceğinin anlaşıldığını' söyledi.

Dışişleri Bakanlığı, önlem olarak diplomatik temsilciliklerinden bazılarının bir hafta boyunca kapalı tutulacağını açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri, Cuma günü, El Kaide'den gelebilecek bir saldırı olasılığına karşı vatandaşları için dünya genelinde bir seyahat uyarısı yayımlamıştı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bazı büyükelçilikler ve konsoloslukların 10 Ağustos'a kadar kapalı kalacağı belirtildi.

Aralarından Bağdat, Erbil, Kabil ve Cezayir'in de bulunduğu büyükelçiliklerin Pazartesi günü yeniden açılacağı kaydedildi.

Ancak Abu Dabi, Amman, Kahire, Riyad, Dahran, Cidde, Doha, Dubai, Kuveyt, Manama, Muskat, San'a, Trablus, Antanarivo, Bujumbura, Cibuti, Hartum, Kigali ve Port Louis'deki diplomatik temsilcilikler Cumartesi gününe kadar kapalı kalacak.

İlgili haberler