Basın örgütleri Ergenekon kararlarını kınadı

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu IFJ ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu EFJ, Ergenekon davasında yargılanan 22 gazeteciye verilen ağır cezaların Türkiye'deki basın özgürlüğüne doğrudan bir saldırı olduğunu açıkladı.

Ergenekon Davası'nda yargılanan gazetecilere 6 yıl ila müebbet arasında değişen hapis cezaları verilmişti.

EFJ Başkan Yardımcısı Nadezda Azgikina, "Türk medyası çalışanları hakkında verilen mahkûmiyet kararları büyük bir hayal kırıklığı oldu. Türkiye'deki pek çok meslektaşımıza verilen, eşi benzeri görülmemiş cezalardan kaygı duyuyoruz ve öfkeliyiz. Bu karar ülkedeki basın ve ifade özgürlüğünün altını ölçülemeyecek derecede oymuştur" dedi.

Avrupa Güvenlik ve Kalkınma Teşkilatı Basın Özgürlüğü Temsilcisi Dunya Miyatoviç de davada verilen ağır cezaların ifade özgürlüğünü ve ülkenin 'özgür basını geliştirme ve koruma' taahhüdünü ihlal ettiğini belirtti.

IFJ ve EFJ ayrıca, Avrupa Birliği kurumlarına Türk makamlarını eleştirme çağırısında bulundu ve bu kurumlara çağrının yer aldığı mektuplar gönderileceği belirtildi.

IFJ'nin Başkanı Jim Boumelha da, "Dava sürecinde bağımsız gözlemcilerin belgelediği birçok ihlal var, bu da davanın güvenilirliğini sorgulamaya açık hale getiriyor. Keyfi gözaltılar nedeniyle yıllarını hapiste geçirmiş gazetecilere bu kadar uzun hapis cezaları verilmesi kabul edilemez. Bu ağır cezalar hukukun üstünlüğüne saygı duyulmadığını doğrular nitelikte" diye konuştu.

EFJ daha önce de birçok kez Ergenekon davasında yargılanan gazetecilerin salıverilmesi çağrısında bulunmuş ve davanın adil olup olmadığıyla ilgili kaygılarını dile getirmişti.

Kuruluş ayrıca, duruşmalara gözlemci heyetleri göndermiş ve hapisteki gazetecilerin aileleriyle buluşmuştu.

İlgili haberler