Obama Putin ile görüşmesini iptal etti

ABD Başkanı Barack Obama, ABD'nin gizli izleme programını ifşa eden eski istihbaratçı Edward Snowden krizi nedeniyle Rusya lideri Putin ile gelecek ay yapılması beklenen ikili görüşmeyi iptal etti.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Rusya'nın Snowden'a sığınma hakkı vermesinin iki ülke arasındaki mevcut gerilimi daha da derinleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, 'Rusya ve ABD arasında kaydedilen gelişmeler bizim için kıymetli" denildi. Ancak füze savunma sistemi, nükleer silahsızlanma, ticari ilişkiler, küresel güvenlik sorunları, insan hakları ve sivil toplum gibi diğer birçok konuda 'gelişme kaydedilemediğinden bahsedildi.

Yazılı açıklamada ayrıca, 'Rusya'nın hayalkırıklığı yaratan Edward Snowden'a geçici sığınma hakkı tanıma kararı da ikili ilişkilerimizi değerlendirirken gözönünde bulundurduğumuz faktörlerden biri oldu' denildi.

Ancak Obama'nın gelecek ay St Petersburg'ta yapılması beklenen G-20 zirvesine katılacağı kaydedildi.

Obama daha önceki açıklamasında Rusya'nın Snowden'a sığınma hakkı vermesinden 'hayal kırıklığı duyduğunu' söylemişti.

'Soğuk savaş anlayışı'

Amerikan NBC televizyonundaki Tonight Show programına konuk olan Obama, Moskova yönetiminin bazen 'soğuk savaş anlayışıyla' hareket ettiğini belirtti.

Obama, 'Başkan Putin'e şunu söylemek istiyorum; Geçmiş geçmişte kaldı, şimdi geleceği düşünmeliyiz ve şu andakinden daha etkin bir işbirliği yapmamamız için hiçbir neden yok' dedi.

Snowden krizine karşın, ABD ve Rusya arasında Cuma günü gerçekleşmesi beklenen üst düzey görüşmelerin ise planlandığı gibi yapılacağı açıklanmıştı.

Kerry ve Hagel Rus yetkililerle görüşecek

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı John Kerry ve Savunma Bakanı Chuck Hagel'ın Washington'da Rus mevkidaşlarıyla ikili ilişkiler ve aralarında Suriye ile İran'ın nükleer programının da bulunduğu küresel sorunlarla ilgili görüşmeler yapacağı belirtilmişti.

Tarafların Snowden konusunu da ele alacağı vurgulandı.