Rojava'da saldırılar: Rusya, BM'ye çağrı yaptı

Telif hakkı AFP

Suriye’nin kuzeyinde Kürtlerin yoğun yaşadığı bölgelerde radikal İslamcılar ile Kürtler arasındaki çatışmaların arttığı haberleri gelirken Rusya, Birleşmiş Milletler’e ‘katliam’ olarak nitelediği olayları kınaması çağrısında bulundu.

Kürt kaynaklı haberlerde gün içinde 400’den fazla kişinin hayatını kaybettiği öne sürüldü.

Reuters haber ajansına göre, El Kaide bağlantılı grupların 400’den fazla Kürt sivili öldürdüğü iddiaları üzerine, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ‘hiçbir şart koşmadan terörizmi kınaması gerektiğini’ söyledi.

Moskova’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Lavrov, ‘Kürtlerin öldürüldüğü iddialarından haberdar olduğunu belirtip şöyle konuştu:

“Evet, bu doğru, dün medyada, Suriye’nin kuzeyinde 100’den fazlasının çocuk olduğu 450 barışçıl Kürt’ün, aşiretlerindeki erkeklerin Cephetül Nusra’ya karşı savaştığı gerekçesiyle katledildiğine ilişkin haberleri görünce çok şaşırdık.”

Lavrov, Birleşmiş Milletlerin çifte standart uygulamaması gerektiğini ifade etti ve “BM Güvenlik Konseyi’nin hiçbir ön koşul olmadan terörizmi kınayacağını düşünüyorum” dedi.

'Cesetler Kamışlı'ya getiriliyor'

BBC Türkçe’ye konuşan kaynaklara ve Kürt medyasına yansıyan haberlere göre çatışmalar Suriye’de Kürtlerin yaşadığı ve Rojava (Kürtçe’de Batı Kürdistan) olarak bilinen bölgelerde yoğunlaşıyor.

Kamışlı’da bulunan gazeteci Berfin Hezil, El Nusra Cephesi’nin de aralarında bulunduğu radikal İslamcı grupların Kobane’de ve Girke Lege bölgelerindeki Kürt köylerine saldıklarını ve sabaha karşı Yusufiye köyünü ele geçirdiklerini söyledi.

Telif hakkı Reuters

Hezil, son 24 saatteki çatışmalarda çok sayıda YPG üyesi ile radikal İslamcının öldüğünü, Kamışlı’ya çok sayıda Kürt sivilin de cesetlerinin getirildiğini aktardı.

BBC Arapça’dan Mustafa Hamo da sınırın kuzey doğusundaki Amudiye’de gün içinde iki patlama meydana geldiğini ama sorumlularının bilinmediğini belirtti.

Bölgede dengelerin çok hızlı değiştiğini belirten Hamo, lojistik açıdan stratejik öneme sahip Tel Abyad ve Serekaniye’de şiddet olaylarının arttığını ifade ediyor.

Suriyeli askerler YPG'nin elinde

Gazeteci Amed Dicle, radikal İslamcıların, Şanlıurfa’nın güneyindeki Kobane bölgesini ele geçirip Kürt halkını da coğrafi olarak bölmeyi amaçladıklarını öne sürüyor.

Jarablus’un güneyinde ve Tel Abyad’ın batısında kalan bölgeye çevre yerleşkelerden saldırılar düzenlendiği belirtiliyor.

Dicle'ye göre, El Kaide bağlantılı gruplar "Kobane'yi ele geçirip bu kenti kurmak istedikleri İslam devletinin başkenti yapmayı planlıyorlardı."

Gazeteci Amed Dicle, Halep’e yakın Minnig Havaalanı’nı Suriyeli muhaliflerin ele geçirmesi üzerine Suriye rejimine bağlı birliklerin iki tankla beraber Kürtlerin yoğun yaşadığı Afrin’e geldiğini burada da orduya bağlı askerler ile YPG arasında kısa süreli çatışma yaşandığını, YPG’nin 70 Suriyeli askeri esir tuttuğunu bildiriyor.

Kürt kaynakların verdiği bilgilere göre 20 Temmuz’da kaçırıldığı iddia edilen 200 Kürt sivilden de henüz haber alınamıyor.

Bölgeden gelen haberler bağımsız kaynaklar tarafından doğrulatılamıyor.

İnternet ve telefon hatlarının sağlıklı çalışmaması ve güvenlik sorunları nedeniyle gazeteciler için bölgeden haber akışı sağlamak da güçleşiyor.