Suriye: Esad'ın konvoyuna saldırı iddiası yalanlandı

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın sabah saatlerinde konvoyuna saldırı düzenlendiği iddiası, Suriye Enformasyon Bakanlığı tarafından yalanlandı.

Suriye Enformasyon Bakanı Umran Zoabi, Suriye devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, muhaliflerin Esad'ın konvoyuna füzelerle saldırdıkları iddiasının "hayal ve illüzyondan ibaret olduğunu" söyledi.

Muhalifler, konvoya havan toplarıyla saldırdıklarını ve Esad'ın konutunun bulunduğu Malki bölgesindeki Enes bin Malik Camii'nin vurulduğunu iddia etmişti.

Fakat, Malki bölgesine düzenlendiği iddia edilen saldırının Esad'ın camii ziyaretiyle bağlantılı olup olmadığı konusunda bir netlik yok.

İddiaların ardından Esad'ın Şam'da bayram namazı kılarken görüldüğü fotoğraflar ve görüntüler yayımlandı.

Silahlı muhalif örgüt Liva el İslam Tugayları'na bağlı İslam Aluş adlı muhalif grup, Reuters haber ajansına Esad'ın camiiye doğru ilerlerken konvoyuna saldırdıklarını ifade etmişti.

BBC İzleme Servisi'ndeki uzmanlar, devlet televizyonunun yayınladığı görüntülerin önceden kaydedilip kaydedilmediği konusunda bir netlik olmadığını söyledi. Görüntülerde kısa bir süreliğine "Canlı" yazısı belirdi ve çok kısa bir süre kaldıktan sonra kaldırıldı.

Esad'ın adımları 'takip ediliyor'

Uzmanlar, Esad'ın konvoyunun camiiye giderken vurulduğu haberlerinin görüntülerden yaklaşık bir saat önce geldiğini belirtip, yayınlanan görüntülerin de önceden kaydedilmiş olabileceğini söyledi.

Dubai merkezli El Arabiya televizyonuna konuşan Suriyeli muhalif kaynaklar, devlet başkanlığı ofisinin bulunduğu Şam'ın el Ravda mahallesine çıkan tüm yolların, düzenlendiği iddia edilen saldırıdan önce güvenlik nedeniyle kapatıldığını dile getirdi.

Muhalif liderlerden Firas el Bitar, El Arabiya televizyon kanalına 17 havan topunun Esad'ın konvoyuna isabet ettiğini söyledi. El Bitar, muhaliflerin Esad'ın yapacakları konusunda önceden bilgi paylaşıldığını iddia etti.

El Arabiya'ya konuşan bir diğer muhalif Vahid Sagar da Esad'ın saldırıya uğrayan konvoyda değil bir başka konvoyda olabileceğini belirtti.

Suriye hükümetine bağlı birlikler Çarşamba günü, Şam yakınlarına kurulan pusuda 60'dan fazla silahlı muhalifin öldürüldüğünü söylemişti.

Resmi haber ajansı Sana'ya konuşan askeri kaynaklar, ölenlerin cihat savaşçısı El Nusra Cephesi üyeleri olduğunu aktarmıştı.

İlgili haberler