ABD Lahor Konsolosluğu'nu boşalttı

Amerika Birleşik Devletleri, Pakistan'ın Lahor kentindeki Konsolosluk'ta çalışması zorunlu olmayan personelini boşalttı.

Üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, boşaltma kararının, doğrudan Lahor Konsolosluğu'nu ilgilendiren, güvenilir bir 'tehdit istihbaratı' üzerine alındığını açıkladı.

Lahor'da kalan diplomatik personele de ülke içindeki seyahatlerini mümkün olduğu kadar sınırlama talimatı verildiği bildirildi.

Washington yönetimi, Perşembe günü yayınladığı seyahat uyarısında da, tüm Amerikan vatandaşlarından, zorunlu olmayan seyahatlerini iptal etmelerini ya da değiştirmelerini istemişti.

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi "Personelimizi boşaltma kararı, doğrudan doğruya Amerika Birleşik Devletleri'nin Lahor Konsolosluğu'nu ilgilendiren bir tehdidin sonucu. Bu çerçevede, Amerikan vatandaşlarına yaptığımız seyahat uyarısını da güncelliyoruz" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri, bu hafta Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki 19 diplomatik temsilciliğini, bir terör saldırısı tehdidine karşı önlem olarak kapatmıştı.

Lahor Konsolosluğu'nun boşaltılma kararının daha önceki bu tehditle ilgili olmadığı, elde edilen yeni istihbarat uyarınca önlem olarak alındığı ifade ediliyor.

Pakistan'ın başkenti İslamabad'daki BBC muhabiri Charles Haviland, Amerika Birleşik Devletleri'nin bu hafta aldığı önlemlerin ardından, Pakistan yetkililerinin de özellikle başkentteki hükümet binaları çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldıklarını bildiriyor.

İlgili haberler