İki THY pilotu Beyrut'ta kaçırıldı

Telif hakkı AFP

Türk Hava Yolları'nda çalışan iki pilot Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta silahlı kişilerce kaçırıldı.

İçişleri Bakanı Mervan Şerbil AFP haber ajansına yaptığı açıklamada "Türk Hava Yolları çalışanlarının havalimanından otele doğru gitmekte olan otobüsten yerel saatle 03:00'te kaçırıldığını" söyledi.

Anadolu Ajansı, Lübnan güvenlik kaynaklarına dayanarak silahlı kişilerce kaçırılan pilotların Murat Ağca ve Murat Akpınar olduğunu söylüyor.

Lübnan'da İngilizce yayımlanan The Daily Star Lebanon gazetesi, güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, altı silahlı kişinin pilotları Refik Hariri Uluslararası Havaalanı'na bir kilometreden kısa bir mesafede bulunan Cocodi Köprü'sünde kaçırdığını aktarıyor.

Pilotları taşıyan minibüsün Beyrut'un Ayn el Mreisseh bölgesindeki Radisson Oteli'ne ait olduğu ve saldırganların gümüş rengi BMWX 3 model ve siyah KIA Picanto model araçlar kullandığı belirtiliyor.

Polise bilgi veren minibüsün 72 yaşındaki şoförü Mahir Muhammed Zeaiter, silahlı kişilere engel olamadığını pilotlar kaçırıldığında araçta 12 yaşında bir çocuğun da bulunduğunu ifade etti.

Şerbil de Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız'la görüştüğünü ve soruşturma başlatıldığını söyledi.

Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız, Lübnanlı yetkililerin iki pilotun serbest bırakılması için çalıştığını, kaçıranların kimliklerinin belli olmadığını ve kendileriyle henüz iletişime geçilmediğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan bir duyuruyla vatandaşların 'hayati zorunluluk olmadıkça Lübnan'a gitmemeleri, halen Lübnan'da bulunanların ise dönebiliyorlarsa Türkiye'ye dönmeleri' çağrısı yapıldı.

THY: Girişimlerde bulunuyoruz

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan THY Basın Müşaviri Ali Genç, "Genel müdürler ve Büyükelçi aracılığıyla gerekli girişimler yapılıyor. Yeni bir gelişme yok. Kimin tarafından kaçırıldıklarına ilişkin bir bilgi yok. Takip ediliyor" dedi.

Genç, önleri kesilen araçtaki kaçırılan iki pilot dışında bulunan kabin memurlarının otele geri döndüğünü belirtti.

Haber ajansları, iki pilotun kaçırılmasının geçen yıl Mayıs ayında Suriye'de kaçırılan 11 Şii hacı ile bağlantılı olabileceğine dair iddialara yer veriyor.

İran'dan dönerken Halep'te kaçırılan 11 Şii hacıdan ikisi serbest bırakılmıştı, dokuz Şii'den hala haber alınamıyor.

Şiilerin kaçırılmasından Özgür Suriye Ordusu üyesi olduğu iddia edilen Ebu İbrahim adlı bir kişi sorumlu tutulmuş ancak Özgür Suriye Ordusu olayla ilgileri olmadığını belirtmişti.

Türkiye'yi hacıları kaçırdığı iddia edilen Suriyeli muhaliflerle 'müzakerelerle oyalamakla' suçlayan Şii hacıların aileleri, geçtiğimiz aylarda Beyrut'taki Türkiye Büyükelçiliği ile Türk Hava Yolları binası önünde protestolar düzenlemişlerdi.

NOW Lebanon adlı haber sitesinin aktardığına göre Şii hacıların akrabaları Türk pilotların kaçırılmalarıyla ilgileri olduğu iddialarını reddetti.

Kaçırılan Lübnanlı Şii’lerin aileleri adına Ulusal Haber Ajansına açıklama yapan Şeyh Abbas Zgheib, ‘Suriye’de muhalifler tarafından kaçırılan Lübnanlı Şii ailelerinin olayla bir ilgileri olmadığını’ belirtti.

Zgheib, ‘Suriye’de tutulan Şii akrabalarının esaretine son verilecekse kaçırılma olayını destekleyebileceklerini’ söyledi.

Telif hakkı Reuters

Zgheib, “Eğer [pilotların] kaçırılacağını önceden bilseydik, bu operasyonu hiç tereddütsüz desteklerdik. Lübnanlı hacıların bir yıldan uzun bir süredir Suriye’de tutulduğunu düşünüyorum. Türk yetkililer Lübnan halkının duygularıyla oynuyor ve Lübnan’ı aşağılıyor” diye konuştu.

Zgheib, “Lübnan’da bu operasyonu gerçekleştirebilecek çok asil insanlar var” ifadesini kullandı. Zgheib, ‘amaç fidye istemekse kaçırılmayı kınadıklarını’ belirtti.

Kaçırılan Şii hacılardan birinin oğlu olan Daniel Şueyb de Türk pilotların kaçırılmasıyla ilgileri olmadığını ifade etti.

Timur Göksel: Hizbullah yapmamıştır

Lübnan medyasında, 'Zuver el İmam Rida' adlı daha önce duyulmamış bir örgütün olayın sorumluluğunu üstlendiğine ilişkin iddialar yer aldı. Lübnan El Cedid adlı televizyon kanalı, pilotları kaçırdığını iddia eden grubun 'Suriye'de esir tutulan Lübnanlı Şiilerin serbest bırakılmasını istediklerini' duyurdu.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Beyrut merkezli Orta Doğu uzmanı ve UNIFIL eski sözcüsü Timur Göksel iddialar için "Sadece bu olay için yaratılmış bir örgüt. Olayın ne olduğu belli değil. Ama genel kanı Lübnanlı hacılarla ilgili olduğu yönünde" dedi.

Göksel, "[Lübnan'da] Türkiye'ye karşı son zamanlarda bir kızgınlık yok. Ama pilotlar, nereden geldikleri ve nereye gidecekleri belli olduğu için kolay ve yumuşak bir hedef olarak görülmüş olabilir" diye ekledi.

Lübnan'daki Hizbullah'ın 'kesinlikle böyle bir olaya bulaşmayacağını' belirten Göksel, Hizbullah için şu yorumu yaptı:

"Türkiye'ye siyasi kızgınlıkları var Suriye'den ötürü ama böyle bir olaya karışması Hizbullah'ı mahveder."