Baradey geçici yönetimden istifa etti

Geçmişte avukatlık ve diplomatlık yapan Muhammed Baradey, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun eski başkanı olarak Nobel Barış Ödülü'nü kazandı.

Önce Hüsnü Mübarek'in ve daha sonra Muhammed Mursi'nin devrilmesi ardından hep Mısır siyasetinin kilit oyuncularından biri olarak öne çıktı.

Mısır'ın demokratik seçimlerle iş başına gelen ilk lideri Muhammed Mursi'nin yaklaşık bir yıl iktidarda kaldıktan sonra görevden indirildiğinin açıklanışı sırasında Baradey, Genel Kurmay Başkanı'nın hemen yanında duruyordu.

Liberal ve sol kanat partilerle gençlik gruplarının birlikte oluşturduğu Ulusal Kurtuluş Cephesi adlı ana ittifakın koordinatörü olan Baradey, darbeden hemen önceki saatlerde General Sisi ile bir araya gelerek görüşmüştü.

Mursi'nin sahip olduğu yetkileri aşırı bulan ve sert dilde eleştiren Muhammed El Baradey, darbenin ertesinde oluşturulan geçici hükümette yer almayı kabul etti.

Ancak Müslüman Kardeşler yandaşlarının Mursi'nin yeniden işbaşına geçmesi talebiyle başlattığı protestoların kalbi konumundaki iki ana meydana silahlı kuvvetlerin düzenlediği kanlı baskın, Muhammed El Baradey'in geçici yönetimle arasındaki bağları kopartmasıyla sonuçlandı.

Geçici Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak görev yapmakta olan Baradey'in makamından yayımlanan istifa açıklamasında, ''Kendisinin bizzat kabul etmediği kararların sorumluluğunu daha fazla omuzlanamayacağı ve tek bir damla kanın bile sorumluluğunu üstlenemeyeceği'' belirtiliyor.