Kahire'de kanlı saatler

Telif hakkı AFP Getty

Mısır güvenlik güçleri Kahire'de, yönetimden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi destekleyen grupların toplandığı iki meydana bu sabahın erken saatlerinden bu yana müdahale ediyor.

Operasyonda haftalardır binlerce protestocunun barındığı çadırlar söküldü. Çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısı hakkında çok farklı bilgiler alınıyor.

BBC, Mursi destekçilerinin bulunduğu bölgedeki geçici morgun içinde, gazetecilerin 40 ceset gördüklerini aktardı. Bir El Cezire muhabirinin de morgda 94 ceset saydığı bildiriliyor.

Operasyon sırasında "çok sayıda ölüm" olduğunu belirtilirken, Müslüman Kardeşler 300 dolayında insanın öldüğünü bildiriyor. Can kaybı sayısı hala doğrulanamıyor. Resmi kaynaklar ise 7 kişinin öldüğünü açıkladı.

Müslüman Kardeşler'e yakın kaynaklar, güvenlik güçlerinin müdahalesini, 'katliam' olarak niteliyor.

Müslüman Kardeşler'in İngiltere sözcüsü Mona el-Kazzaz, BBC'ye yaptığı açıklamada, "uluslararası kamuoyunu devreye girip bu katliamı durdurmaya çağırıyorum. Hepimiz, bu katliamın olacağını biliyorduk ama uluslararası topluluk sessiz kaldı." dedi.

Nahda Meydanı boşaltıldı

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Mısır devlet televizyonu, ölenler arasında 2 güvenlik görevlisinin bulunduğunu, 6 polisin de yaralandığını duyurdu. Televizyon protestocuların bulundukları alanlarda mermiler bulunduğunu bildirdi.

Yetkililer, Kahire Üniversitesi yakınındaki Nahda Meydanı'nın tamamen tahliye edildiğini, diğer protesto alanı Rabiatul Adeviyye Camii çevresinde ise müdahalenin sürdüğünü bildiriyor.

Kahire'deki operasyonları izleyen BBC muhabiri Bethany Bell, güvenlik güçlerinin Nahda Meydanı çevresindeki bölgeyi taradığını ve yakınlardaki hayvanat bahçesine saklanmış olabilecek Müslüman Kardeşler üyelerini aradığını kaydediyor.

Operasyonlar sırasında büyük miktarda göz yaşartıcı gaz ve gerçek mermi kullanıldığı belirtiliyor. İçişleri Bakanlığı operasyon sırasında gerçek mermi kullanılmadığını savundu.

Mursi'nin Cumhurbaşkanlığından uzaklaştırılmasına tepkili kalabalıklar, son 6 haftadır Rabiatul Adeviyye Camii'nin dışında ve kentin batısında, Nahda Meydanı'nda kamp kurmuştu.

Çevredeki sokaklar polis birliklerinin ablukası altında; bölgeden silah sesleri gelmeye devam ediyor. Protesto alanlarından dumanlar yükseliyor.

Müslüman Kardeşler liderleri tutuklanıyor

İçişleri Bakanlığı protesto alanlarından ayrılmak isteyenlere güvenli çıkış yolu açılacağını ve bu insanların izlenmeyeceğini duyurdu. Bakanlık müdahale sırasında kan dökülmesini istemediklerini belirtti.

Özel bir Mısır televizyonu, operasyon sırasında Müslüman Kardeşler örgütünden çeşitli liderlerin tutuklandığını bildirdi.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Abdül Fettah Utman, CBC televizyonuna verdiği demeçte, "Müslüman Kardeşler'den bazı liderleri gözaltına aldık. Ama isimlerini açıklamak için henüz erken." dedi.

Devrik cumhurbaşkanına destek veren Müslüman Kardeşler televizyonu, halka, yaralıların hastanalere sevkedilebilmesi için oturma eylemi yapılan noktalara otomobiller gönderilmesi çağrısında bulundu.

Hoparlörlerden duyurular yayınlanırken helikopterlerin de bölge üzerinde daireler çizdiği gözleniyor.

Protestocular, büyük bir muhalefet gösterisinden sonra 3 Temmuz'da ordu tarafından iktidardan uzaklaştırılan Muhammed Mursi'nin göreve iadesini talep ediyor.

Mısır'da son protestoların başlangıcından bu yana, 250'yi aşkın insan öldü.

Mısır'daki son gelişmeleri CANLI ANLATIM sayfamızdan takip edebilirsiniz. Sayfaya ulaşmak için buraya tıklayınız.