Mısır: Protestoculara müdahale başladı

Mısır'da yönetimden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi destekleyenler, güvenlik güçlerinin Kahire'deki protestoculara müdahale ettiğini ve haftalardır binlerce kişinin barındığı çadırları sökmeye başladığını bildiriyorlar.

Henüz doğrulanamayan haberlere göre çıkan çatışmalarda en az 15 kişi can verdi.

Müslüman Kardeşler ise 25-30 arasında ölen olduğunu bildiriyor. Bu sayılar henüz doğrulanamadı.

Kahire'de bulunan BBC muhabiri James Reynolds, bir zırhlı buldozerin kentin doğusunda Raba el-Adaviye Camii dışında oturanlara doğru yöneldiğini belirtiyor.

Polis birlikleri yan sokakları abluka altına aldı; bölgeden silah sesleri geliyor. Protesto alanlarından dumanlar yükseldiği de gözleniyor.

İçişleri Bakanlığı protesto alanlarından ayrılmak isteyenlere güvenli çıkış yolu açılacağını ve bu insanların izlenmeyeceğini belirtiyor.

Devrik cumhurbaşkanına destek veren Müslüman Kardeşleri televizyonu, halka, yaralıların hastanalere sevkedilebilmesi için oturma eylemi yapılan noktalara otomobiller gönderilmesi çağrısında bulundu.

Hoparlörlerden duyurular yayınlanırken helikopterlerin de bölge üzerinde daireler çizdiği gözleniyor.

Mursi'nin Cumhurbaşkanlığından uzaklaştırılmasına tepkili kalabalıklar son 6 haftadır Raba el-Adaviye Camii'nin dışında ve batıda, Nahda Meydanı'nda kamp kurmuştu.

Protestocular, büyük bir muhalefet gösterisinden sonra 3 Temmuz'da ordu tarafından iktidardan uzaklaştırılan Mursi'nin göreve iadesini talep ediyor.

Şimdiye kadarki olaylarda 250'yi aşkın insan öldü.

İlgili haberler