Mısır: Protestoculara müdahale sürüyor

Mısır güvenlik güçleri Kahire'de, yönetimden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi destekleyen grupların toplandığı iki meydana müdahale ediyor ve haftalardır binlerce protestocunun barındığı çadırlar sökülüyor.

Bugünkü operasyonlarda çıkan çatışmalarda en az 15 kişi can verdi.

Müslüman Kardeşler ise son açıklamalarında 100 dolayında ölen olduğunu bildiriyor. Bu sayılar henüz doğrulanamadı.

Mısır devlet televizyonu ölenler arasında 2 güvenlik görevlisinin bulunduğunu, 6 polisin de yaralandığını duyurdu.

Yetkililer Kahire Üniversitesi yakınındaki Nahda Meydanı'nın tamamen tahliye edildiğini, diğer protesto alanı Raba el-Adaviye Camii çevresinde ise müdahalenin sürdüğünü bildiriyor.

Operasyonlar sırasında göz yaşartıcı gaz ve gerçek mermi kullanıldığı belirtiliyor.

Mursi'nin Cumhurbaşkanlığından uzaklaştırılmasına tepkili kalabalıklar son 6 haftadır Raba el-Adaviye Camii'nin dışında ve kentin batısında, Nahda Meydanı'nda kamp kurmuştu.

Çevredeki sokaklar polis birliklerinin ablukası altında; bölgeden silah sesleri gelmeye devam ediyor. Protesto alanlarından dumanlar yükseliyor.

İçişleri Bakanlığı protesto alanlarından ayrılmak isteyenlere güvenli çıkış yolu açılacağını ve bu insanların izlenmeyeceğini belirtti.

Devrik cumhurbaşkanına destek veren Müslüman Kardeşler televizyonu, halka, yaralıların hastanalere sevkedilebilmesi için oturma eylemi yapılan noktalara otomobiller gönderilmesi çağrısında bulundu.

Hoparlörlerden duyurular yayınlanırken helikopterlerin de bölge üzerinde daireler çizdiği gözleniyor.

Protestocular, büyük bir muhalefet gösterisinden sonra 3 Temmuz'da ordu tarafından iktidardan uzaklaştırılan Mursi'nin göreve iadesini talep ediyor.

Mısır'da protestoların başlangıcından bu yana 250'yi aşkın insan öldü.

İlgili haberler