BM Suriye'ye silah denetçilerini gönderiyor

Birleşmiş Milletler, Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddialarını soruşturmak üzere, silah denetçilerinin çok kısa bir süre içinde ülkeye gönderileceğini bildirdi.

Şam yönetimiyle varılan anlaşma uyarınca, BM heyeti iki hafta boyunca üç alanı ziyaret edecek. Bu yöreler arasında, kuzeyde yer alan, kimyasal silah iddialarının odak noktası Han el-Assal da bulunuyor.

Mart ayında Han el-Assal'daki saldırılarda 26 kişi can vermişti.

Soruşturmanın kapsamı konusunda Suriye yönetimiyle doğan anlaşmazlık yüzünden BM denetçilerinin gönderilmesi gecikti.

Bununla birlikte 31 Temmuz'da Suriye hükümeti, BM denetçilerinin kimyasal silah kullanıldığı iddia edilen yerleri ziyaret etmesine izin verdi. BM dün, incelemeleri yürütecek heyetin hazırlıklarını tamamladığını belirtmişti.

İsveçli silah uzmanı Ake Sellstroem'ün önderliğindeki 10 kişilik heyetin görevi, kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığını ve hangi silahların kullanıldığını saptamakla sınırlı olacak; bu tür saldırıların sorumlularını belirlemeyecek.

BM, ilk iki haftalık inceleme gezisi ardından karşılıklı anlaşma ile ziyaret süresinin uzatılabileceğini kaydetti.

Heyetin inceleme yapacağı diğer iki yöre henüz açıklanmadı.

Birleşmiş Milletler, şimdiye dek Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı konusunda 13 ihbar aldıklarını, bunlardan birinin Han el-Assal'daki olaylarla bağlantılı olarak Suriye hükümetinden geldiğini, diğerlerinin ise İngiltere, Fransa ve ABD kaynaklı olduğunu belirtti.

Suriye hükümeti ve muhalefet güçleri kimyasal silah kullandıkları iddialarını reddediyor.

İlgili haberler