Hizbullah lideri Nasrallah: Gerekirse Suriye'ye giderim

Lübnan’da Şii örgüt Hizbullah’ın lideri Hasan Nasrallah, Beyrut’un güneyinde meydana gelen ve en az 22 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırıdan radikal Sünni grupları sorumlu tuttu.

Hizbullah’ın ve İsrail arasında 2006 yılında yaşanan savaşın 7’inci yıldönümü dolayısıyla, Hizbullah’ın yayın organı Al Manar televizyonundan destekçilerine seslenen Nasrallah, saldırının şüphelileri olarak Suriye’de El Kaide bağlantılı grupları işaret etti.

Nasrallah, “Suriye’de 100 savaşçımız varsa onlar 200 olacak, 1000 savaşçımız varsa onlar 2000 olarak ve eğer 5000 savaşçımız olursa onlar da 10000 olacak” dedi.

Hizbullah lideri, “Eğer benim veya tüm Hizbullah’ın Suriye’ye gitmesi gerekirse, Suriye’ye gideriz” diye konuştu.

Beyrut’ta Hizbullah’ın kalesi olarak bilinen ve Şii nüfusun yoğunlukta yaşadığı Dahiye bölgesindeki Perşembe günü meydana gelen patlamada en az 22 kişi ölmüş, 300 kişi de yaralanmıştı.

Saldırıyı Ayşe Tugayları adlı Suriyeli muhalif bir grup üstlenmişti.

Grup, aynı bölgede bir ay önce meydana gelen ve 50’den fazla kişinin öldüğünü bombalı saldırının da sorumluluğunu üstlendi. Hizbullah’ı ‘İran’ın sömürgeleri’ olarak adlandıran grup, saldırılara devam edecekleri tehdidinde bulundu.

Haziran ayı başında, Suriye ile Lübnan sınırındaki Kuseyr bölgesinde Suriyeli muhalifler ve rejim birlikleri arasında çıkan çatışmalara Hizbullah da rejim safında yer alarak müdahil olmuştu. Kent, Hizbullah’ın da desteğiyle rejim birliklerinin kontrolüne geçti.

İlgili haberler