BM: Kongo'da 82 çocuk asker kurtarıldı

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki Birleşmiş Milletler yetkilileri, silahlı grupların elinden 82 çocuk askerin kurtarıldığını açıkladı.

Yetkililere göre kurtarılanlar arasında sekiz yaşındaki çocuklar da var. Ülkenin güneydoğusundaki Katanga bölgesinde orduyla savaşan Mai Mai Bakata Katanga adlı milis grubunun son altı ay içinde silahlı çatışmaya zorladığı çocuk askerlerden 13'ü kız çocuğu. Çocuklardan 40'ı ailerine teslim edilirken, diğer çocukların bir bakım merkezine götürüldükleri belirtiliyor. Yerel milisler, ülkenin kaynaklarının Katanga eyaletinin daha yoksul kuzeyiyle, yabancı madencilik şirketlerinin faaliyet gösterdiği güneyi arasında adil şekilde paylaştırılmasını talep ediyor.

'Savaş suçu'

Birleşmiş Milletler'in açıklamasında Mai Mai Bakata Katanga ve diğer silahlı grupların özellikle 15 yaşın altındaki çocukları asker olarak kullanmaya devam etmesinin kaygı verici olduğu belirtilerek bunun savaş suçu olduğu ve sorumluların yargıya teslim edilmesi gerektiği belirtildi. BM'ye göre, bu yılın başından itibaren silahlı grupların elinden toplam 22'si kız 163 çocuk kurtarıldı.

İlgili haberler