Sina yarımadasında en az 24 polis öldürüldü

Refah yakınındaki sınır noktası Telif hakkı AFP Getty

Sina yarımadasında düzenlenen bir saldırıda en az 24 Mısır polisinin öldürüldüğü bildirildi.

Polislerin iki otobüsle yolculuk etmekteyken Gazze sınırındaki Refah kenti yakınlarında, silahlı kişilerin saldırısına uğradıkları belirtildi.

En az üç polisin de yaralandığı kaydedildi.

AP ajansına konuşan güvenlik güçleri, silahlı dört şahsın polis otobüslerini durdurduğunu ve içindeki polisleri indirip ateş açtıklarını kaydetti.

Ancak bazı haberlerde otobüslere roketatar ile saldırıldığı belirtiliyor.

İsral ve Filistin topraklarına komşu olan Sina yarımadasında, Selefi gruplar ve kaçakçılar yıllardır aktif durumda.

Bu gruplar, 2011'de Hüsnü Mübarek rejimi devrildiğinden beri Mısır güvenlik güçlerini hedef alan saldırılarını artırdı.

Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz'da darbeyle uzaklaştırılmasından sonra da şiddet eylemlerinde hızlı bir artış oldu.

Çeteler, cihatçılar, militanlar

BBC güvenlik muhabiri Frank Gardner da, Sina'nın kuzeyinin 2011'den beri Mısır'ın en tehlikeli yerlerinden biri olduğunu belirtiyor.

Gardner "Bölgede yerel Bedevi kaçakçılık ve suç çeteleri, Mısırlı cihatçılar ve komşu Gazze Şeridi'yle ilgisi olan militanlar at koşturuyor. Mübarek dönemi sona erdiğinden beri adam kaçırma, silah ve patlayıcı kaçakçılığı ve güvenlik güçlerine saldırılar arttı." diyor.

1973'te İsrail'le yapılan Yom Kippur Savaşı'nda yoğun çatışmalara sahne olan bölgede 1979'da İsrail-Mısır barış anlaşması imzalandığından beri uluslararası bir barış gücü var.

Ancak Gardner "Bu gücün Sina yarımadasının istikrarsızlığa savrulmasını engellemeyte ne yetkisi ne de kapasitesi var." diyor.

Muhabirimize göre bugünkü saldırının Kahire ve diğer kentlerde artan gerginlikle bir ilişkisi olup olmadığını söylemek içinse henüz çok erken.

'36 tutuklu öldürüldü'

Öte yandan Kahire dışındaki bir hapishaneye nakledilirken öldürülen 36 Müslüman Kardeşler üyesine neler olduğu konusundaki belirsizlik sürüyor.

İçişleri Bakanlığı olayla ilgili çelişkili açıklamalar yaptı.

Bakanlık önce 612 tutuklunun Kalyubiye'deki Ebu Zebal hapishanesine nakli sırasında, konvoyun silahlı saldırıya uğradığını duyurdu.

Ancak İçişleri Bakanlığı daha sonra, tutukluların kaçmaya çalışırken bir polis memurunu rehin almaları üzerine atılan gaz bombalarından boğularak öldüğünü belirtti.

Açıklamada polis memurunun ağır yaralı olarak kurtarıldığı kaydedildi.

Müslüman Kardeşler ise, olayı "soğukkanlı bir cinayet" olarak niteledi.

Bir adli kaynak, Reuters ajansına tutukluların sıkışık halde bindirildikleri polis aracının içinde havasızlıktan boğularak öldüğünü söyledi.

Associated Press ajansına konuşan bazı yetkililer de bu kişilerin hepsinin Müslüman Kardeşler üyesi olmadığını belirtti.

Ülkede Çarşamba gününden bu yana büyük çoğunluğu sivil, en az 830 kişi hayatını kaybetti.