İsrail Filistin barış görüşmeleri askıda

Batı Şeria'daki Kalandiye mülteci kampında İsrail polisinin üç Filistinli'yi öldürmesi ardından, bugün Eriha'da iki taraftan yetkililerin biraraya geleceği barış görüşmeleri askıya alındı.

Filistin Başbakanı Rami Hamdullah "Bu tür saldırılar halkımızın biran önce ve etkili bir uluslararası koruma altına alınması gereğini gözler önüne seriyor" diye konuştu.

Olay nasıl çıktı?

Filistinli yetkililer, Batı Şeria'daki Kalandiye mülteci kampında bir genci gözaltına almaya çalışan İsrail polisinin, halk tepki gösterince üç Filistinli'yi öldürdüğünü bildiriyor.

Ramallah'daki hastaneye olaylardan sonra 19 da yaralı Filistinli götürüldüğü bildirildi.

Öldürülen Filistinlilerin 30 yaşındaki Rubin Abid Faris, 22 yaşındaki Yunis Cacuh, ve 20 yaşındaki Cihad Aslan oldukları açıklandı.

İsrail polisi, kendilerine bir kişiyi gözaltına almak istedikleri sırada toplanarak taş ve molotof kokteyli atan 1.500 kişilik Filistinli göstericiye karşı "isyan bastırma yöntemleri" kullandığını söylüyor.

İsrail polis sözcüsü Luba Samri Filistinli göstericilerin, "düşman terörist eylemci" diye tanımladığı bir kişinin gözaltına alınmasına engel olduklarını, atılan taş ve molotof kokteyllerinin üç polisin yaralanmasına sebep olduğunu kaydetti.

İsrail sınır polisinin sözcüsü Şay Hakimi, polisin bir şüpheliyi almaya gittiği sırada yüzlerce Filistinli'nin sokaklara dökülerek molotof kokteylleri, kaldırım taşları atmaya başladığını söyledi.

İsrailli yetkili bu tür olaylarda genellikle plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanıldığını, konuyla ilgili incelemenin sürdüğünü kaydetti.

'Niye arandığını bilmiyoruz'

Kardeşi Yusuf İsrail baskınıyla gözaltına alınan Hatim Katip adlı Filistinli ise Associated Press ajansına sivil polislerin evlerine sabah 04.30 sularında geldiğini anlattı.

"Yarım saat kadar sonra evin dışında bekleyen askerlerin etrafa ateş ettiğini duyduk, sonra insanlar taş atmaya başladı" dedi.

Katip, baskın sırasında evde olmayan kardeşi Yusuf'un sabah namazından 07.00 sularında döndüğünü ve gözaltına alındığını söyledi.

Yusuf üç yıl önce İsrail askerlerine taş atmaktan tutuklanıp bir süre İsrail cezaevlerinde kalmış sonra bırakılmış. Hatim Katip kardeşinin niçin yeniden aranmaya başladığını bilmiyor.

5 yıl aradan sonra ilk görüşmeler

Kalandiye kampındaki olaylar ve üç Filistinli'nin öldürülmesi tam da İsrail ile Filistinli'lerin beş yıl aradan sonra ilk kez ciddi bir şekilde barış görüşmeleri başlattığı bir döneme rastladı.

Sabahın erken saatlerinde yaşanan olaylar bu görüşmeleri olumsuz etkileyecek gibi görünüyor.

Filistinli yetkililere göre, bugün Eriha'da iki taraftan yetkililerin biraraya geleceği toplantı, olaylar üzerine askıya alındı.

Batı Şeria'daki Filistin Özerk Yönetimi'nin başkanı Mahmud Abbas'ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna bir açıklama yaparak ABD'yi müdahaleye çağırdı.

İlgili haberler