Suriye: Kimyasal silah kullanmadık

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Suriye hükümetine bağlı askeri güçlerin kimyasal silah kullandığı iddialarını "tümüyle" reddettiğini açıkladı.

Muallim, iddiaları araştırmak üzere Suriye'ye gelen Birleşmiş Milletler denetçilerinin, isyancıların engel olması nedeniyle ikinci inceleme bölgesine giremediğini, denetçilere silahlı grupların kontrolündeki bölgeden ateş açıldığını ifade etti.

Muallim, ABD'nin, kimyasal silah kullanıldığına dair "inkâr edilemez" deliller olduğu yönündeki açıklamasına istinaden Şam'da bir basın toplantısı düzenledi.

Velid Muallim, Suriye'ye karşı bir askeri müdahale için kullanıldığını söylediği bu bahanenin "yanlış ve temelsiz" olduğunu ifade etti.

Muallim, Birleşmiş Milletler operasyonunun Suriye halkının maneviyatını zayıflatmak amacıyla planlandığını, böyle bir saldırının sadece İsrail'in işine yarayacağını söyledi.

Geçen hafta Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddiası sonrası ABD ve müttefikleri, Suriye'ye karşı askeri müdahale seçeneği üzerinde duruyor.

Muallim, "Bu saldırıyı Suriye askeri güçlerinin gerçekleştirdiğini söylüyorlar. (ABD Dışişleri Bakanı John) Kerry'e karşı bunu tümüyle reddediyorum." dedi.

Dışişleri Bakanı, "Dünyada hiçbir ülke, kendi halkına karşı en büyük yıkıma yol açacak silahı kullanmaz." dedi.

Muallim, Suriye hükümetinin BM denetçilerinin ülkeye girişi ve korunması konusunda verdiği sözleri yerine getirdiğini ifade etti.

'Müdahale Türkiye'nin dengelerini bozar'

Suriye'ye muhtemel bir askeri müdahalenin Türkiye'nin dengelerini bozacağını iddia eden Muallim, Türkiye'nin Suriye politikasına ilişkin şunları söyledi:

"İki gün önce Türk Dışişleri Bakanı 'BM Güvenlik Konseyi karar alsın almasın biz Suriye'ye askeri müdahalenin parçası oluruz' dedi. Bu sözlere yorum yapmıyorum. Sadece şunu söylüyorum. Mısır'daki olaylar sebebiyle Türkiye'nin dengeleri sarsıldıysa Suriye'ye müdahale ile tamamen bozulacaktır."

Muallim, Suriye'ye karşı bir operasyonun sadece İsrail'in işine yarayacağını, İsrail'in siyasi çözümden değil, Suriye'de şiddetin devamından yana olduğunu vurguladı.