Mikdad: ABD, İngiltere, Fransa saldırıya yardımcı oldu

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, başkent Şam'da yüzlerce kişinin ölümüne sebep olan kimyasal silahların ABD, İngiltere ve Fransa'nın yardım ettiği "teröristler" tarafından kullanıldığını iddia ediyor.

Mikdad, Şam'da Four Seasons Oteli'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, "teröristlerin" sarin gazı kullandığına ilişkin kanıtları Birleşmiş Milletler denetçilerine sunduklarını söyledi.

Henüz kesin kanıtlara ulaşılamadığını belirten Mikdad şöyle konuştu: "Suriye, kimyasal silahın silahlı gruplar tarafından ABD, İngiltere ve Fransa'nın yardımıyla kullanıldığını ve bunun bir an önce durması gerektiğini tekrar belirtmektedir."

"Teröristlerin" ABD, İngiltere ve Fransa tarafından "korunduğunu" iddia eden Mikdad, "bu silahların bir gün Avrupa halklarına karşı kullanılacağını" öne sürdü.

Türkiye'ye suçlama

Suriye başkenti Şam'da 21 Ağustos günü meydana gelen saldırıda ölenlerin görüntülerinin dünya komuoyuna yayılmasının ardından İngiltere, ABD ve Türkiye gibi ülkelerde Suriye'ye müdahale hazırlıkları hız kazanmış durumda.

Suriye'nin BM'deki daimi temsilcisi Beşar el Caferi ise Türkiye'yi 'teröristlerin kitle imha silahlarına ulaşmasının engellenmesi' hakkındaki BM kararını çiğnemekle suçladı.

SANA'nın, Suriye devlet televizyonu El İhbariye El Suriye'de yayımlanan röportaja dayandırdığı habere göre; Caferi, Suriyeli muhalif grupların Türkiye'deki laboratuvarlarda kimyasal silah ürettiğini iddia ederek şöyle dedi: "Bu silahlar Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'dan materyallerle üretiliyor ve Türkiye üzerinden Suriye'ye naklediliyor."

Türkiye-Suriye sınırı bölgesinde Suriyeli isyancıların çeşitli atölyeler kurduklarına dair haberler uluslararası medyada yer almıştı.

Diğer yandan BBC muhabirleri, Suriye'deki iç savaşta kimyasal silah kullanıldığına ilişkin bilgilere ulaşmıştı.

İlgili haberler