Suriye: İngiltere BM raporunu bekleyecek

İngiltere'de hükümet, muhalefetteki İşçi Partisi'nin BM kimyasal silah denetçilerinin raporunun beklenmesinde ısrarcı olmasından sonra, Suriye'ye askeri müdahale konusunda bugün meclisten tezkere istemekten vazgeçti.

Bugün Avam Kamarası'nda tartışılacak olan önerge, bu konuda nihai kararı BM silah denetçilerinin raporundan sonraya bırakıyor.

BM silah denetçilerinin Huta'daki incelemelerinin dört gün daha sürmesi planlanıyor.

Topladıkları örneklerin laboratuvar sonuçlarının alınması için de birkaç gün daha beklemek gerekecek.

BM denetçilerinin bu süreç sonunda hazırlayacağı rapor saldırıda kullanıldığı söylenen kimyasal madde hakkında bir fikir verse bile, saldırıyı kimin düzenlediği tartışmasına açıklık getiremeyecek.

Esad yönetimi muhalefeti, muhalefet ve başını ABD, İngiltere, Fransa ve Türkiye'nin çektiği bir grup ise Esad yönetimini 21 Ağustos'ta Şam yakınlarında sivil halka kimyasal saldırı düzenlemekle suçluyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun dün cezai bir askeri müdahale olasılığını düşünen ülkelerden raporun sonucunu beklemelerini istemişti.

Muhalefet kanıt istiyor

İngiltere'de muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Ed Miliband de dün akşam saatlerinde bir açıklama yaparak, eğer BM raporu beklenmezse hükümete verdikleri desteği geri çekeceklerini söyledi.

Miliband hükümetten, geçen haftaki saldırıdan Esad hükümetinin sorumlu olduğuna dair "güçlü kanıtlar" istedi.

Ed Miliband ayrıca Irak'tan dersler çıkarılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Bu açıklamadan yaklaşık iki saat sonra Başbakan David Cameron, mecliste bugün insani adımların tartışılacağını ve müdahale tezkeresi istemeyeceklerini bildirdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, kabinenin tehditler karşılığında geri adım atıp atmadığı sorusuna, 'karşılıklı uzlaşmaya dayalı bir sürecin gerekli olduğu' yanıtını verdi.

Hague "Başbakan ele alacağımız önergede, Irak'ta yaşananlara dair ülkedeki derin kaygıları yansıtmakta" dedi.

İngiliz analistler, Cameron ile koalisyon ortağı liberal lider Nick Clegg'in kendi gruplarının desteğine de %100 güvenemediği yorumunu yapıyor.

Obama: Kararımı vermedim

İngiltere dün BM'ye Suriyeli sivillerin korunması için 'gereken önlemlerin' alınmasını öngören bir karar tasarısı sunmuştu.

Rusya bu tasarıyı bloke etti.

ABD Başkanı Barack Obama ise dün gece saldırıdan Beşar Esad yönetiminin sorumlu olduğundan şüphesi bulunmadığını vurguladı, ancak askeri müdahale konusunda henüz bir karar vermediğini belirtti.

BBC uzmanları ABD ile Fransa'nın, İngiltere'yi beklemeden müdahaleye başlaması ve İngiltere'nin sonradan katılması gibi bir seçenek bulunduğunu ancak siyasi nedenlerle bunu küçük bir olasılık olarak gördüklerini söylüyor.

Fransa yarı başkanlık sistemiyle yönetildiğinden, Cumhurbaşkanı François Hollande'ın meclisten tezkere çıkarmasına gerek yok.