Daily Telegraph: 'Suriye Türkiye'nin güvenliğini tehdit edebilir'

Telif hakkı x

Daily Telegraph gazetesi, Suriye'yle ilgili haberlerinde öncelikle, askeri müdahale olması durumunda ülkenin nasıl misilleme yapabileceğini değerlendiriyor.

Daily Telegraph, Esad rejiminin Batı'dan gelebilecek bir saldırıya dolaylı yoldan karşılık verebileceği görüşüne yer veriyor.

Esad rejimini yakından tanıyan bir akademisyen olan Joshua Landis'e göre "Suriye rejimi yeni bir cephe, yeni bir savaş istemiyor. Ancak bir suikast, bir iki yerde bombalı saldırı düzenlenmesi daha büyük bir olasılık."

Bununla beraber aralarında İsrail, Ürdün, ve Suriyeli muhaliflerin de olduğu olası misilleme listesinde bir seçenek de Türkiye.

Gazete, olası hedeflerin başında ABD'nin İncirlik üssünü ya da İngiltere'nin Kıbrıs'taki askeri üssünü sayıyor.

Daily Telegraph'a göre "Her ikisi de Suriye ordusunun Scud B füzelerinin 300 kilometrelik menzili içinde yer alıyor. Bu füzelere kimyasal silah yerleştirilebilir. Bununla beraber askeri üslerin hedef alınması Batı'nın tam kapsamlı bir saldırı başlatması riskini de beraberinde getirir."

Gazete, Esad karşıtı diye nitelediği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sınırdan muhaliflerin ve silahların geçmesine izin verdiğini hatırlatıyor ve ekliyor: "Ama Esad'ın yaptığı söylenen Reyhanlı'daki bombalı saldırı, Erdoğan'ın Suriye politikasından duyduğu hoşnutsuzluğu dile getirmek isteyen yerel halkı sokaklara döktü.

"Bunun gibi saldırıların devam etmesi kendisinin otoritesine darbe vurabileceği gibi, Suriye'nin de önemli bir NATO üyesinin güvenliğini tehdit edebileceği yönünde Amerika'ya açık ve net bir mesaj gönderecektir."