İngiltere'deki tezkere oylamasında neler oldu?

Telif hakkı Reuters

Suriye’ye olası bir müdahaleyle ilgili önerge İngiliz Meclisi’nde sert konuşmalar eşliğinde tartışıldı.

Görüşmeler sırasında başbakan ve muhalefet lideri dışındaki bazı isimlerin çıkışları da dikkat çekti.

Başbakan David Cameron “Esad ve diğer diktatörlerin bu (kimyasal) silahları tekrar tekrar kullanmasını engellemek için başka çare yok” dedi ve söylemini asıl olarak bunun üzerine kurdu.

İşçi Partisi lideri Ed Miliband ise sürekli kanıt gerektiğine vurgu yaptı, “Kanıt kararın önünde olmalı, karar kanıtın önünde olmamalı” dedi.

Muhafazakâr vekilden açık itiraz

Görüşme sırasında koalisyon partilerinden olduğu halde önergeyi açıkça desteklemediğini dile getiren milletvekilleri de oldu.

Örneğin Muhafazakâr Parti milletvekili John Redwood kürsüden kendi hükümetine şu sorunun sorulması gerektiğini belirtti: “Esad’ın bunu bir daha yapmayacağını garantilemek için kaç askeri ve askeri yöneticiyi ve görevliyi öldürme ihtiyacı duyarsınız?”

İngiltere eski Dışişleri Bakanı Malcolm Rifkind ise, askeri hedeflere yönelik bir müdahalenin başarılı olacağı garantisinin bulunmadığını, ancak herhangi bir müdahalede bulunmadıkları takdirde Suriye yönetiminin kendi politikalarını uygulamaya devam edeceğini söyledi.

Liberal Demokratlar’ın eski lideri Lord Ashdown eyleme geçmenin mi yoksa geçmemenin mi riskinin daha büyük olduğunu sordu.

Başpiskopos’un tavrı

Dikkat çekici konuşmalardan bir diğerini Anglikan Kilisesi Başpiskoposu Justin Welby yaptı ve ‘ateş açma adımının ancak başka bir alternatif kalmadığı durumda atılabileceğini’ savundu. Welby, ‘barış ve uzlaşma şansına’ vurgu yaptı.

Respect milletvekili George Galloway, Esad rejiminin kimyasal silah kullanabilecek kadar "kötü" olup olmadığı sorusunun yanlış olduğunu belirtti ve ekledi: “Asıl soru şu: Bunu yapacak kadar çılgınlar mı?”

Galloway böyle bir çılgınlığın olup olmadığının tespitinin Şam’a gönderilen Birleşmiş Milletler ekibinin elinde olduğunu söyledi.

Irak göndermeleri

Tartışmalar sırasında Irak işgaline sık sık göndermeler yapıldı.

İşçi Partili milletvekillerin yanı sıra İskoç Ulusal Partisi milletvekili Angus Robertson da “Felaket getiren Irak savaşının derslerini göz ardı edemeyiz” dedi ve Birleşmişler Milletler ile uluslararası hukuku destekleme çağrısı yaptı.

Cameron'sa ortadaki durumun Irak'la ilgili durumdan farklı olduğunu savundu.

İlerleyen saatlerde önergenin yaklaşık 50 Muhafazakâr ve Liberal Demokrat milletvekilinin ‘evet’ oyu kullanmaması sonucu reddedilmesi, hükümet cephesinde büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

Gecenin en kritik konuşmasınıysa David Cameron yaptı.

Cameron gergin bir ifadeyle “Açık ki, İngiliz halkının görüşlerini yansıtan İngiliz Parlamentosu İngiltere'den askeri müdahale görmek istemiyor. Bunu anladım ve hükümet buna uygun hareket edecek.” dedi.

Cameron’ın bu cümleyi söyledikten sonra önündeki kağıdı hızlı bir şekilde eline alarak oturması dikkat çekti.