Kerry: Suriye'deki kimyasal saldırıda 1429 kişi öldü

Telif hakkı AFP

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye hükümetinin halkına kimyasal silahla saldırdığından şüphe duymadıklarını söyledi.

John Kerry, Suriye kuvvetlerinin 21 Ağustos'ta yaptığı saldırıda 426'sı çocuk, 1.429 kişinin öldüğünü iddia ederek, sınırlı bir müdahaleden kaçınmayacaklarını belirtti.

ABD'li bakan ayrıca, Şam'da incelemeler yapan silah denetçilerinin Washington tarafından "bilinenin dışında bir şey söylemeyeceğinin" altını çizdi.

Suriye'yi terk etmeye hazırlanan denetçilerin topladıkları numunelerin laboratuvarlarda incelenmesinin ardından bir rapor hazırlanacak.

ABD istihbaratının değerlendirmesi

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Şam'da yüzlerce kişinin ölümüne yol açan olayla ilgili olarak Amerikan istihbaratının yaptığı değerlendirmeleri basın toplantısıyla duyurdu.

"Bildiğimiz şeylerden bazılarını halkla paylaşamayız ama paylaşabileceklerimiz şunlar" diyen Kerry, özetle şunları söyledi:

  • Suriye, Orta Doğu'nun en büyük kimyasal silah programlarından birine sahip.
  • Bu stokları bu sene daha küçük çaplı saldırılarda, kendi halkına karşı, birkaç kez kullandılar.
  • Saldırı öncesindeki 3 gün boyunca kimyasal silah personelleri o bölgede hazırlık yaptı.
  • O bölgedeki diğer personellerine bir saldırıya hazır olmalarını, gaz maskelerini hazır bulundurmalarını söylediler.
  • Füzelerin nasıl, nereden ve ne zaman ateşlendiğini de biliyoruz.
  • BM silah denetçileri saldırıyı kimin gerçekleştirdiğini değil, saldırı olup olmadığını belirtecek. BM bildiğimizden başka bir şey söylemeyecek.

Kerry, konuşmasının sonunda ABD Başkanı Barack Obama'nın "belli hedeflere yönelik ve sınırlı" bir operasyon konusundaki kararını yakında vereceğini dile getirdi.

Obama Washington'da Ulusal Güvenlik Konseyi ile görüşme halinde.

Numuneler incelenecek

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un sözcüsü Martin Nesirky, BM denetçilerinin geçen hafta Şam'da gerçekleşen kimyasal silahlı saldırı ile ilgili numune toplama işleminin sona erdiğini açıkladı.

Sözcü, alınan örneklerin tümüyle incelenmesi için ne kadar zaman gerekeceğinin belli olmadığını, ancak kesin sonuca varmak için bu incelemelerin tamamlanması gerektiğini belirtti.

Bu arada Ban Ki-moon BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinin temsilcileri ile görüştü.