Obama, Suriye'ye müdahale için Kongre onayı isteyecek

ABD Başkanı Barack Obama

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Amerikan ordusunun Suriye'ye askeri müdahale için her an hazır olduğunu belirterek, müdahale öncesi ABD Kongresi'nden onay isteyeceğini söyledi.

ABD Kongresi'nin 9 Eylül'de toplanması bekleniyor.

Obama, "süresi sınırlı" ve olası yeni kimyasal saldırıları önleyecek güçte bir askeri eylem kararı verdiğini ve bunu milletvekilleri ile senatörlere danışacağını dile getirdi.

ABD lideri, Suriye'deki bu tür saldırıların hem Amerikan ulusal güvenliğini, hem de Türkiye, Ürdün, İsrail, Lübnan ve Irak gibi ABD'nin dostu olan bölge ülkelerini tehdit ettiğini sözlerine ekledi.

Kongre üyeleri bilgilendirilecek

Obama, "Şam'da olanlara gözümüzü kapayamayız" diyerek, kimyasal silahların "terörist grupların" eline geçmesi halinde Amerikan halkına karşı kullanılabileceğini öne sürdü.

Suriye'deki rejim hedeflerine karşı eylem kararı verdiğini belirterek, bunun süresi sınırlı, kara harekâtını içermeyen bir eylem olacağını vurguladı.

Obama sözlerini şöyle sürdürdü: "Askeriyemiz bölgede birimlerini konuşlandırdı. Genelkurmay Başkanı beni istediğimiz zaman vurmaya hazır olduğumuz konusunda bilgilendirdi. Dahası, Genelkurmay Başkanı, bu görevi yerine getirme kapasitemizin zamana bağlı olmadığını belirtti; yarın, gelecek hafta veya bir ay sonra da etkili olabilir. Bu emri vermeye hazırım."

Diğer yandan ABD başkanı, Suriye'de 100 binden fazla kişinin ölümüne yol açan krizi sona erdirme politikalarını şöyle özetledi:

"Amerikan halkı, Suriye'yi temelden sarsan anlaşmazlığı ordumuzla çözemeyeceğimizi bilecek kadar sağduyu sahibidir. Dünyanın o bölgesinde eski zamanlardan kalma mezhepsel ayrılıklar mevcut ve Arap Baharı umutları, sonuca ulaşması yıllar alacak değişim güçlerini ortaya çıkardı. Bu yüzden, askerlerimizi başkasının savaşının ortasına sokma niyetinde değiliz."

"Bunun yerine, Esad rejimi üzerinde baskı kurarak muhalefeti desteklemeyi, muhaliflere bağlılığımızı, yerlerinden olanlara ilgimizi ve kendi halkının haysiyetine saygı gösteren bir hükümet için siyasi çözüm arayışımızı sürdüreceğiz."

Yeni takvim

'Başkomutan' sıfatıyla Obama'nın Kongre'den onay almadan askeri operasyon emri vermesi mümkün.

Buna rağmen Obama, Kongre'de bir tartışma yürütmenin faydalı olacağını vurguladı.

Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nin Başkanı John Boehner, Suriye krizinde atılacak adımları 9 Eylül haftasında görüşeceklerini söyledi.

Senato'daki Cumhuriyetçilerin lideri Mitch McConnell, Obama'nın açıklamasından memnuniyet duyduğunu belirterek, Kongre desteği alan bir başkomutanın daha güçlü olacağını dile getirdi.

İngiltere parlamentosunda geçen hafta yapılan oylamada, hükümetin Suriye'de müdahil olmayı içeren önerisi reddedilmişti.

Olası bir müdahalede yer alması beklenen Fransa'da da kamuoyu yoklamaları, halkın yüzde 64'ünün askeri eyleme karşı olduğuna işaret ediyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden Rusya ve Çin'in veto ve engellemeleri nedeniyle Suriye'ye müdahalenin yolunu açacak herhangi bir karar çıkmıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Şam'da 21 Ağustos'ta meydana gelen olayla ilgili dün yaptığı açıklamayı sert ifadelerle eleştirdi.

Washington, 426'sı çocuk 1.429 kişinin öldüğünü söylediği olayın, 3 gün öncesinden hazırlık yapan Suriye rejim güçleri tarafından gerçekleştirilen bir kimyasal silah saldırısı olduğunu iddia ediyor.

Şam'da kaygı hakim

Suriye hükümeti saldırıyı kendilerinin değil silahlı isyancıların düzenlediğini iddia ederken, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, herhangi bir saldırı durumunda karşılık vereceklerini ilan etmiş durumda.

Şam'daki BBC Orta Doğu Editörü Jeremy Bowen, kaygılı gözüken halkın olası bir saldırıya karşı hazırlık yaptığını aktarıyor.

Obama'nın daha önce dile getirdiği "sınırlı saldırının" ne anlama geldiği Suriye'de tartışma konusu.

Birleşmiş Milletler silah denetçileri, Şam civarındaki numune toplama çalışmalarını tamamlayarak Suriye'den ayrıldı.

Denetçilerin topladığı numunelerin Avrupa'daki laboratuvarlarda incelenmesi ve ardından hazırlanacak raporun BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'a sunulması bekleniyor.