Putin'den, ABD'nin Suriye açıklamasına büyük tepki

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'den yapılan, Suriye rejiminin kimyasal silah kullandığı yönündeki son açıklamaya tepki gösterdi.

Putin, rejimin kimyasal silah kullandığı iddiasının ‘tamamen saçmalık’ olduğunu söyledi ve ABD’den konuyla ilgili elindeki kanıtları ortaya koymasını istedi.

Rus liderin açıklaması kimyasal silah kullanımı iddialarını araştıran Birleşmiş Milletler denetçilerinin Suriye’den ayrılmasının hemen ardından geldi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry dün yaptığı basın açıklamasında Suriye rejiminin kimyasal silah kullandığı yönünde ellerine kanıtlar olduğunu, BM denetçilerinin dünyaya yeni bir şey söylemeyeceğini söylemişti.

Rusya’nın Vladivostok kentinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Putin Obama’dan, Suriye’de askeri güç kullanmadan önce gelecekteki kurbanları düşünmesini istedi.

Putin, bunu söylerken ABD Başkanı Obama'nın Nobel Barış Ödülü sahibi olmasına da dikkat çekti.

Suriye ordu birliklerinin taarruz halinde olduğunu ve bazı bölgelerde muhaliflerin etrafını kuşattığını belirten Putin, “Bu koşullarda, askeri müdahale çağrısı yapanların eline koz vermek tamamen saçmadır” dedi.

Putin, İngilitere meclisinde askeri müdahaleyle ilgili önergenin onaylanmamasınınsa kendisini şaşırttığını söyledi.

BM denetçileri ayrıldı

Bu arada 21 Ağustos'ta Şam banliyölerinde kimyasal silah kullanıldığı iddialarını araştıran Birleşmiş Milletler denetçileri, dört günlük incelemelerini tamamladı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon heyetin raporunu kaleme almasının iki hafta sürebileceğini açıklamıştı.

Beyrut'ta bulunan BBC muhabiri Kevin Connolly, heyetin Suriye'den ayrılmasıyla ABD öncülüğünde yapılacak bir operasyonun önündeki pratik ve siyasi bir engelin ortadan kalktığına dikkat çekiyor.

Muhabirimize göre BM denetçilerinin can güvenliğini tehlikeye atacak bir operasyon düzenlenmesi ve heyetin araştırmasını tamamlamadan harekete geçilmesi uygun görülmeyecekti.

Kerry ve Obama'nın açıklamaları

ABD'nin Rus lider Putin'in tepkisine neden olan açıklamaları dün ABD Başkanı Barack Obama ve Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından yapıldı.

Başkan Barack Obama, Şam'da meydana geldiği belirtilen kimyasal saldırıyı "dünyaya meydan okuma" diye nitelendirdi ve bunun ülkesinin ulusal güvenliğini tehdit ettiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry de, Şam'da yüzlerce kişinin ölümüne yol açan olayla ilgili olarak Amerikan istihbaratının yaptığı değerlendirmeleri basın toplantısıyla duyurdu.

Türkiye'nin de Beşar Esad rejiminin suçlu olduğundan şüphesi olmadığını vurgulayan ABD'li bakan, ellerinde zaten kanıtlar olduğunu, BM denetçilerinin dünyaya yeni bir şey söylemeyeceğini savundu.

Amerikan Dışişleri Bakanı Beşar Esad için "haydut ve cani" dedi.

Suriye hükümeti ise, Kerry'nin açıklamasının "yalanlarla dolu" olduğunu savundu ve kimyasal silah saldırısını isyancıların gerçekleştirdiği iddiasını yineledi.

Resmi Sana haber ajansı, Kerry'nin açıklamalarının "teröristlerin (isyancıların) bir hafta önce yaydığı yalanlara" dayandığını öne sürdü.