Eski Nazi subayı adam öldürmekten yargılanıyor

Yaklaşık 70 yıl önce Hollandalı bir direnişçiyi öldürmekle suçlanan, eski SS subayı Siert Bruins bugün Almanya'da mahkemeye çıkıyor.

1944 Eylül'ünde Aldert Klaas Dijkema'nın ölümünden suçlu bulunursa ömür boyu hapis cezası ile karşı karşıya kalabilir.

Olay, Hollanda doğumlu bir Alman olan 92 yaşındaki Bruins'in, Hollanda-Almanya sınırında görev yaptığı sırada meydana geldi.

Hagen kasabasında görülen duruşma Almanya'da türünün son örneklerinden biri.

Aslen Hollanda'nın kuzey doğusundaki Groningen kentinden olan Bruins, Almanya'da gözaltına üzere son Nazi şüphelilerinden biri.

Eski SS subayı Heinrich Boere, İkinci Dünya Savaşı sırasında üç Hollandalı sivili öldürmekten Aralık 2011'de çarptırıldığı ömür boyu hapis cezasını çekmeye başladı.

'Sırtından vuruldu'

Bruins, ele geçirilen Aldert Klaas Dijkema'yı, Groningen'in doğusundaki Appingedam bölgesinde 1944 yılı Eylül ayında dört kez sırtından vurmakla suçlanıyor.

Olay yerinde olduğunu kabul eden Bruins ise tetiği çeken kişi olmadığını söyledi.

Bir Alman TV programı için bir muhabir kendisini sıkıştırınca, atei açıldığı zaman mahkumun yanında yürümekte olduğunu söyledi.

Bruins adam öldürmekle suçlanıyor.

Olayda kendisinin suç ortağı olduğu ileri sürülen kişi ise geçen zaman içinde öldü.

Savaştan sonra Bruins Almanya'da yaşamış.

BBC'nin Berlin muhabiri Stephen Evans yetkililerin suçlamalarla yüzleşmek için onu Hollanda'ya iade etmeyi reddettiğini bildiriyor.

Bruins 1980 yılında ayrı bir davada, iki Yahudi kardeşi öldürmek suçundan bir Alman mahkemesi tarafından yedi yıl hapse mahkum edildi.