Suriye: Fransa kimyasal saldırı 'kanıtlarını' sunuyor

Telif hakkı n

Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault bugün bir araya geleceği milletvekilerine Suriye'de kimyasal silah kullıldığına ilişkin Fransa'nın "kanıtlarını" sunacak.

Fransa'nın dosyasındaki bilgilerin Suriye'nin sarin dahil 1000 tondan fazla kimyasal silahı olduğuna işaret ettiği belirtiliyor. ABD Başkanaı Basracak Obama gibi Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da askeri operasyonla Suriye yönetiminin cezalandırılması gerektiğini savunuyor.

Ancak ABD ve İngiltere'deki gibi parlamento onayı araması için Hollande üzerindeki baskı artıyor.

'Saldırı El Kaide'ye yarar'

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, Suriye'ye yönelik bir saldırının El Kaide örgütüne yarayacağını söyledi.

Mikdad BBC'ye açıklamasında Suriye birliklerinin değil, Amerika'nın desteklediği silahlı grupların kimyasal silah kullandığını savundu.

Telif hakkı AP

Söz konusu "kimyasal saldırının" 21 Ağustos'ta Şam'ın banliyölerinde gerçekleştirildiği belirtiliyor. ABD bu saldırıda 426'sı çocuk 1400'den fazla kişinin öldüğünü açıkladı. Amerikan yönetimi saldırıdan Beşar Esad Yönetimi'ni sorumlu tuttu. Şimdi de Fransa Başbakanı Ayrault milletvekilerine Fransa'nın istihbarat dosyasını sunacak. Ayrault, "kabul edilemez" olarak nitelediği saldırı konusunda tüm milletvekilerini ikna etmek için ellerindeki tüm bilgileri paylaşacaklarını söyledi. Çarşamba günü Parlamento'da Suriye krizinin ele alınması bekleniyor. Amerikan Kongresi'ndeki Suriye oturumu da gelecek hafta yapılacak. Beyaz Saray yetkilileri, oylamada Obama'ya destek verileceğini tahmin ediyor.