Beyaz Saray Senato'yu ikna çabasında

Telif hakkı AFP

ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye’ye yönelik ‘sınırlı’ askeri müdahale planına destek için ABD'li siyasetçilerin ikna turları başladı.

Senato Dış İlişkiler Komitesi'ndeki ilk oturuma ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanı Chuck Hagel ve Genelkurmay Bakanı Martin Dempsey katıldı.

Oturumda söz alan John Kerry, ABD'nin 'katlia karşısında soyutlanma politikası izleyemeyeceğini ve Suriye rejimin cezalandırmak için harekete geçmesi gerektiğini' söyledi.

Kerry, Senato'nın Dış İlişkileri Komitesi'ne Esad rejiminin 21 Ağustos'ta kimyasal saldırı düzenlediğine ilişkin 'şüpheye yer bırakmayacak kanıtlar' olduğunu belirtti.

ABD, daha önce kimyasal silah kullanılmasını 'kırmızı çizgileri' olarak belirlemişti.

Senato'nun Dış İlişkiler Komitesi'ndeki oturumda konuşan Kerry, "Tartışma Obama'nın kimyasal silah konusundaki kırmızı çizgileriyle ilgili değil. Tartışma dünyanın kırmızı çizgileri, insanlığın kırmızı çizgileri ile ilgili. Bu, bilinç sahibi herkesin çizeceği kırmızı çizgilerdir" dedi.

Kongre'yi askeri müdahaleye iknaya çalışan Kerry, "Bu ayrıca Kongre'nin de kırmızı çizgisidir" dedi.

Cumhuriyetçilerden de destek var

ABD Başkanı Obama'nın Suriye'ye yönelik askeri müdahale planına kilit öneme sahip Cumhuriyetçi senatörler de destek çıktı.

Telif hakkı Getty

Obama’nın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın askeri gücünü zayıflatmayı amaçlayan askeri müdahale planlarının haftaya Kongre’de görüşülmesi bekleniyor.

Kongre öncesi, Cumhuriyetçi senatör John Boehner ve Eric Cantor destek çıkacakları işaretini verdi.

Başkan Obama ve Başkan Yardımcısı Joe Biden, Salı günü Washington’da Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, Demokratların Temsilciler Meclisi lideri Nancy Pelosi ve Ulusal Güvenlik Komitesi üyeleriyle bir araya geldi.

Obama’ya destek çıkan Cumhuriyetçi Boehner, Beşar Esad’ı yalnızca Obama’nın durdurabileceğini söyledi. Boehner, Kongre üyelerinden de aynı tepkiyi göstermelerini istedi.

Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi lideri Eric Cantor da ABD Başkanı’na desteğini gösterip “Esad’ın Suriye’si, devlet destekli terör haydut devlet örneği teşkil ediyor ve uzun bir süredir de Amerika’nın çıkarlarına ve ortaklarımıza doğrudan tehdit oluşturuyor” dedi.

Demokrat Pelosi de Kongre’nin askeri müdahaleye karşı çıkmayacağı görüşünde olduğunu belirtti.

Daha geniş bir operasyon mu?

ABD Başkanı Obama, Esad’ın ‘şimdi ve gelecekte kimyasal silah kullanma gücünü’ kırmak için askeri müdahale düzenlenmesi önerisini öne sürüyor.

Telif hakkı AFP

Obama, müdahalenin ‘sınırlı’ olacağını belirtip “Ama aynı zamanda muhaliflerin gücünü geliştirmek için daha geniş bir stratejimiz de var” dedi.

ABD’nin askeri müdahale planına Avrupa’dan da Fransa tam destek veriyor.

Fransız istihbaratı Suriye'ye ilişkin detaylı bilgileri parlamento üyelerine sunmuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Salı günü yaptığı açıklamada “Kimyasal katliam gerçekleştiğinde ve bütün dünya bununla ilgili bilgilendirildiğinde, suçlular bilindiğinde o zaman bir cevap verilmelidir” dedi.

Hollande, Avrupa’nın birleşmesi çağrısında bulundu ancak yine de Kongre’den çıkacak kararı bekleyeceğini söyledi.

Fransız lider, Kongre’nin askeri müdahaleye karşı çıkması durumunda Fransa’nın ‘tek başına hareket etmeyeceğini’ ifade etti.

İngiltere Başbakanı David Cameron da Obama’ya destek veriyor ancak askeri müdahale önerisi İngiliz parlamentosundan kabul görmedi.

BM: 'Bölge kargaşaya sürüklenir'

Birleşmiş Milletler Genel Sekreti Ban ki-Mun ise BM sözleşmesine göre askeri operasyona ancak ‘meşru müdafaa’ durumunda veya Güvenlik Konseyi’nin anlaşmaya varması durumunda başvurulabileceğini söyledi.

Telif hakkı AP

Ban, ABD’nin Suriye’ye yönelik askeri yanıtının bölgeyi daha büyük kargaşaya sürükleyebileceği uyarısında bulundu.

BM Genel Sekreteri, “Eğer Suriye’de kimyasal silahlar kullanıldıysa, o zaman Güvenlik Konseyi birleşmeli ve ‘savaş suçu’ sayılabilecek bu adıma karşı harekete geçmelidir” dedi.

ABD, 21 Ağustos’ta Şam yakınlarında düzenlenen kimyasal saldırıda 426’sı çocuk, 1.429 kişinin öldüğünü iddia ediyor ancak farklı ülkelerden ve kurumlardan gelen verilerde ölü sayısı daha düşük.

Fransız Le Figaro gazetesine konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ise askeri müdahalenin ‘mantık dışı’ olacağını söylemişti.

Esad, Pazartesi günü yayımlanan mülakatında ‘yabancı ülkelerin askeri müdahalesinin bölgede daha geniş çaplı çatışmalara neden olabileceği’ uyarısında bulundu.

İsrail'in Akdeniz'de füze denemesi

Diğer yandan, Akdeniz'de bugün askeri hareketlilik yaşandı.

İsrail ve ABD, Akdeniz'in doğu kıyılarına yakın bölgesinde bir füze denemesi yaptı.

Füze denemesini ilk olarak Rusya Savunma Bakanlığı duyurdu.

BBC Kudüs muhabiri Richard Galpin, bu tip füze denemelerinin genellikle uzun zaman önceden planlandığını söylüyor. Muhabirimize göre bu son deneme, İsrail ordusunu, ABD'nin düzenleyebileceği olası bir hava saldırısı ihtimalini ciddiye aldığına işaret ediyor.

Galpin, ABD'nin muhtemel saldırısına karşı Suriye'den veya Lübnan'daki müttefikleri Hizbullah'tan İsrail'e misilleme gelebileceğini söylüyor.