Independent: 'General Habib Türkiye'ye kaçtı"

Independent gazetesi, geçmişte Beşar Esad'ın yardımcılarından olan eski Suriye savunma bakanlarından General Ali Habib'in gece saatlerinde Suriye'den Türkiye'ye kaçtığının iddia edildiğini yazıyor.

İngiltere'de yayınlanan gazete, bu bilginin doğrulanması durumunda kendisi Alevi olan Habib'in taraf değiştiren en üst seviye kişi olacağına dikkat çekiyor.

Independent, Suriye Ulusal Koalisyonu'ndan Kemal al-Labvani'nin "Ali Habib, rejimin elinden kurtuldu ve şimdi Türkiye'de. Ama bu, kendisinin muhaliflere katıldığı anlamına gelmiyor. Bana da bunu Batılı bir diplomat söyledi." dediğini aktarıyor.

Labvani'nin, Habib'in Batılı bir ülke yardımıyla kaçtığını söylediğini yazan Independent, Suriye devlet kanalının bunu yalanladığını ve kendisinin hâlâ evinde olduğunu duyurduğunu da aktarıyor.

Gazetenin haberine göre Labvani, "Bize en çok bilgi sağlayacak kişi olacak. Habib'in uzun bir askeri kariyeri var. Esad'a karşı çıktığından ve protestocuları öldürmeyi reddettiğinden beri ev hapsindeydi." dedi.

Independent, 2009 ile 2011 yılları arasında savunma bakanlığı yapan Habib'in sağlık nedenlerinden dolayı işinden ayrıldığının hükümetçe söylediğini hatırlatıyor.

Buna rağmen dedikoduların dolaştığını yazan gazete, bunlardan birinin de "barışçıl protestocuları vurmayı reddettiğinden dolayı görevinden kovulduğu" olduğuna yer veriyor.

İlgili haberler