İngiltere'de öğretmenler greve gidiyor

İngiltere'nin iki büyük öğretmen sendikası, ücret, emeklilik ve iş yükü sorunları nedeniyle Noel öncesinde ülke çapında bir günlük greve gitme uyarısında bulundu.

NUT ve NASUWT sendikaları grev için herhangi bir tarih vermedi, ancak hükümeti "megafon diplomoasisi" yapmak yerine müzakereye çağırdı.

Sendikalar bölgesel grev kampanyalarını devam ettiriyor. Bu kapsamda öğretmenler 1 Ekim'de İngiltere'nin doğusunda, 17 Ekim'de ise Londra da dahil olmak üzere dört ayrı bölgede bir günlük greve gidecek.

Galler'de herhangi bir bölgesel grevin olmayacağı bildirildi.

"Eylemi tereddütsüz kınadığını" açıklayan Eğitim Bakanı Michael Gove, sendikalarla görüşmeye hazır olduğunu, fakat sendika liderlerinin "ideolojik nedenlerle" greve gitmek istediğini söyledi.

Sendika liderleri, bu sonbahar yürürlüğe girecek olan ve öğretmenlerin ücretleri ile emeklilik haklarını etkileyecek değişiklikler konusunda söz hakkı istiyor.

Bu değişiklikler, öretmenlerin ücretini performanslarına bağlıyor, ücretlerin belirlenmesinde okul müdürlerine daha fazla yetki veriyor ve emeklilik ücretlerinde düşüşü öngörüyor.