Suriye krizi: Obama, G20'den sonra Kongre'yi ikna çabasında

Rusya’da dünya liderlerini bir araya getiren G20 zirvesi ardında Suriye’ye ilişkin fikir ayrılıklarını bıraktı.

Resmi gündemi ekonomi olsa da, St. Petersburg’daki toplantılara Suriye meselesi damgasını vurdu.

ABD Başkanı Barack Obama’nın askeri müdahale konusunda dünya liderlerini ikna etmeye çalıştığı zirve boyunca Rusya, müdahale karşıtı tavrını bozmadı.

St. Petersburg’un ardından ABD Başkanı Obama artık Kongre’yi ikna etme çabasında.

ABD’ye dönen Obama, Salı günü Beyaz Saray’dan yapacağı konuşma ile halkın da desteğini isteyecek.

G20 zirvesinin son gününde konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’ye yönelik askeri müdahalenin bölgeyi istikrarsızlığa sürükleyeceği uyarısında bulundu.

BM Güvenlik Konseyi’nde müdahaleye karşı çıkan Rusya ve Çin, BM kararı olmadan düzenlenebilecek bir askeri müdahalenin yasadışı olacağını savunuyor.

ABD ise, Şam yakınlarında 21 Ağustos’ta düzenlenen ve 1.429 kişinin öldüğü kimyasal silah saldırısından Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yönetimini sorumlu tutuyor ve uluslararası topluma askeri müdahale çağrısı yapıyor.

Esad ve Rus lider Putin ise kimyasal saldırının sorumlusu olarak Suriyeli muhalifleri işaret ediyor.

Kongre üyeleri kararsız

Amerikan Senatosu’nun Dış İlişkiler Komitesi, hafta içi yapılan oylamayla askeri müdahaleye destek çıkmıştı.

Haftaya, Senato ve Temsilciler Meclisi’nde de oylama yapılması bekleniyor.

BBC ve ABC News kanalının ortak yaptığı anket sonuçlarına göre Kongre üyelerinin üçte biri Suriye’ye askeri müdahale konusunda kararsız. Karar verdiklerini belirten üyelerin çoğu, askeri müdahaleden yana olduklarını belirtiyor.

Fakat Kongre üyelerinin birçoğu askeri müdahalenin ABD’yi uzun yıllar sürebilecek bir savaşa çekeceğinden ve bölgede çatışmaları körükleyeceğinden endişe ediyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de askeri müdahaleye destek arayışı için dört günlük Avrupa turuna çıkıyor.

Litvanya’da AB Dışişleri Bakanlarıyla bir araya gelecek olan Kerry daha sonra Paris’te Arap Birliği liderleri temsilcileriyle görüşecek. Kerry, son durağı Londra’da da İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague’le bir araya gelecek.

Murabirler, Kerry’nin ziyaretinin asıl amacı Ortadoğu’da barış süreci olsa da Suriye konusunun gündemin ilk sırasında yer alacağı görüşünde.

İlgili haberler