Hindistan: Tecavüz davasının zanlıları suçlu bulundu

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de geçen Aralık'ta bir öğrenciye topluca tecavüz ettiği öne sürülen dört kişi mahkemede suçlu bulundu.

İdam cezasına çarptırılabilecekleri belirtilen sanıklarla ilgili kararın yarın açıklanması bekleniyor.

Tecavüz sırasında dövülen 23 yaşındaki tıp fakültesi öğrencisi ağır yaralı olarak yola fırlatılmış ve iki hafta sonra ölmüştü. Hindistan'da büyük öfke dalgası yaratan olayın ardından tecavüze idam cezası getirilmiş, kadına yönelik muamele ulusal düzeyde tartışılmaya başlanmıştı. Sabah saatlerinde sıkı güvenlik önlemleri altında mahkemeye getirilen sanıklar suçlamaları reddetti.

Geçen ayın sonunda tecavüze katılmaktan suçlu bulunan bir kişinin üç yıl süreyle ıslah evine gönderilmesi kararlaştırılmıştı.

Hızlandırılmış mahkeme

Bunun suçun işlendiği zaman 17 yaşın altında olması nedeniyle sanığın çarptırılabileceği en ağır ceza olduğu belirtiliyor. Davanın beşinci erişkin zanlısı ise Mart ayında hapishanede ölü bulunmuştu. Hapishane yetkilileri Ram Singh adlı zanlının kendini astığını söylüyor. Ancak ailesi Singh'in öldürüldüğünü savunuyor. Tecavüz ve cinayet zanlıları kamuoyunda oluşan tepki nedeniyle Şubat'tan beri hızlandırılmış, özel bir mahkemede yargılanıyor. Yeni Delhi'deki BBC muhabiri Sanjoy Majumder, tüm ülkenin yakından izlediği davada 100'den fazla kişinin ifade verdiğine dikkat çekiyor. Dört sanığın yaşları 19 ile 35 arasında değişiyor. Polise göre yasaların izin vermemesi nedeniyle adı açıklanmayan tecavüz kurbanı saldırıya uğradığı sırada erkek arkadaşıyla birlikteydi.

İlgili haberler