Güler: 'Çatışma ortamı yaratma arayışları var'

Telif hakkı AFP

İçişleri Bakanı Muammer Güler, ülke çapında protestolara yol açan Ahmet Atakan'ın ölümünün "yüksekten düşmesinden" kaynaklandığından "tereddütü olmadığını" söyledi.

Atakan'ın ölümünde "polisin müdahalesi olmadığını" da sözlerine ekleyen Güler, "bunların bahane edilerek vatandaşları birbiriyle çatıştırma, bir etnik çekişme yaratma, hatta bunu büyük bir çatışma ortamına dönüştürme arayışları" olduğunu öne sürdü.

İçişleri Bakanı, bölge halkına duyarlılık çağrısı yaptı ve ülkenin demokratikleştirilmesi yönünde çalışmaların yapıldığını açıkladı.

Ahmet Atakan'ın yakınları, Tabip Odası yetkilileri ve bazı görgü tanıkları ise 22 yaşındaki gencin ölümüne polisin attığı biber gazı kapsülünün başına isabet etmesinin yol açtığını savunuyor.

Buna karşılık Emniyet Genel Müdürlüğü ve Hatay Valiliği, Atakan'ın yüksek bir yerden düşerek ölmüş olabileceğini belirtiyor.

Dün HRT Akdeniz televizyonu, Ahmet Atakan olduğunu söylediği bir kişinin yüksek bir noktadan yere düştüğünü gösteren görüntüler yayınladı.

Kanal yetkilileri, BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada, valiliğin açıklama yapması ve kameraman Zahi Ünsaldı'nın çektiği videonun aileye izletilmesinden sonra görüntünün yayınlanmasına karar verdiklerini söylediler.

BBC'nin teknik uzmanları görüntüyü tam olarak teyit edemedi, ancak yapılan incelemeler sonucunda kaydın orijinal olduğuna inanılıyor.