Bangladeşli işçilere tazminat için anlaşmaya varılamadı

Uluslararası giyim şirketleri Bangladeş'teki iki tekstil fabrikası felaketinde ölenlerin yakınlarına ve yaralananlara tazminat ödenmesi için fon oluşturulması konusunda anlaşmaya varamadı.

Cenevre'de yapılan iki günlük toplantıya Bangladeş'teki fabrikalardan yararlanan şirketlerin yalnızca üçte biri katıldı.

Toplantıda sadece Primark şirketi, fona katıkıda bulunmak için kesin taahhütte bulundu.

Bangladeş'teki iki tekstil fabrikasında 1200'ü aşkın işçi can vermişti. İşçi sendikaları ölenlerin yakınlarının çok büyük ekonomik güçlükler yaşadığını belirtiyor.

Cenevre görüşmeleri küresel işçi sendikası IndustriALL'un çağrısıyla ve Uluslararası Çalışma Örgütü'nün başkanlığında düzenlenmişti.

Toplantı, Nisan ayında Rana Plaza'daki fabrikanın çökmesi sonucu ölen 1100'ü aşkın insanın ve geçen yılın Kasım'ında yanan Tazreen fabrikasında ölen 112 işçinin ailelerine tazminat verilmesi amacıyla düzenlenmişti.

IndustriALL, Rana Plaza'daki fabrikada ürünleri imal edilen şirketlerden yalnızca 9'unun Cenevre'deki toplantıya katıldığını kaydetti.

Tazminat fonu toplantısında Wal-Mart ve Benetton şirketleri katılmadı. Benetton, görüşmelerin içeriğinin belirgin olmaması nedeniyle katılmadıklarını ve Rana Plaza felaketinden etkilenen kişilere doğrudan ulaşılmasına ağırlık vereceklerini söyledi.

Reuters ajansının Wal-Mart sözcüsü de, tazminat konusuna değinmedi, ancak fabrikalarda güvenlik koşullarının geliştirilmesi için yatırım yapılmasına odaklandıklarını belirti.

IndustriALL Rana Plaza'da çalışanlar için 74,6 milyon dolar, Tazreen fabrikası çalışanları içinse 6,4 milyon dolar tutarında tazminat fonu oluşturulmasına çalışıyor. Bu fonla, ailelerin gelir kayıpları, tıbbi giderleri, cenaze masrafları ve felaket kurbanlarıyla ailelerinin diğer kayıp ve masrafları karşılanacak.

Bangladeş tekstil sanayii dünyada Çin'den sonraki en büyük sektörü oluşturuyor.

İlgili haberler