Hollanda: Kaçak göçmen çocuklara af tartışması

Adı Şahin Çekiç. Yaklaşık 15 yıl önce Türkiye'den kaçak yollarla Hollanda'ya gelmiş. Uzun süre inşaat işçisi olarak çalışmış. Sistem, inşaat işçisi Şahin Çekiç'in 'beyaz kaçak' olarak Hollanda'da yaşamasına göz yummuş.

Yani vergi numarası alan, sağlık sigortası yaptıran ve her ay vergisini düzenli ödeyen Çekiç'e...

Bu sürede Çekiç evlenmiş, kızları Tülay ve Duygu doğmuş, büyümüş okula başlamışlar. Ana dilleri Hollandaca. Türkiye'yi hiç görmemişler. Sadece anne babalarının anlattığı kadar tanıyorlar.

Her şey, Şahin Çekiç'in işini kaybetmesiyle tersine dönmüş.

Çekiç ailesi ev kirasını ödeyemez hale gelmiş. Evlerindeki her şey icralık olmuş. Evin sahibi olan yapı kooperatifi "Boşaltın" diye dikilmiş kapılarına. Tüm bunlar yetmezmiş gibi, yıllardır varlığına göz yuman Hollanda makamları, "Kaçaksınız artık ülkenize dönün" diyerek kapıyı göstermiş.

Tülay ve Duygu endişeli. Amsterdam Televizyonu'nu aracılığıyla yetkililere dertleri anlatmaya çalışıyorlar:

"Bizim okulumuz, arkadaşlarımız, yaşamımız burada. Hollanda bizim vatanımız. Türkiye'de ne yaparız?"

Şahin ailesi, Avukat Fadime Kılıç'ın masasındaki onlarca 'kaçak göçmen' dosyasından biri. Eğer dava olumsuz sonuçlanırsa Tülay ve Duygu, ailesiyle birlikte sınır dışı edilecek.

Yargıya taşındı

Avukat Kılıç, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin Hollanda temsilcisi olan sivil toplum kuruluşu Uluslararsı Çocukları Koruma Örgütü'nün (Defence For Children) de desteğiyle kaçak göçmen çocukları sorununu yargıya taşıdı.

Kılıç, Hollanda'nın mülteci çocuklar için çıkardığı affın sınırlarını genişletmesini istiyor.

Çıkarılan af düzenlemesindeki 'en az 5 yıl Hollanda'da yaşaması ve çocuğun ya da ebeveynlerinin iltica talebinde bulunmuş olması' koşulu, ilticacı olmayan kaçak göçmenlerin elini kolunu bağlıyor.

Avukat Kılıç, bu maddenin çocuklar arasında ayrımcılığa yol açtığını savunuyor.

Kılıç'a göre bu düzenleme hem BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne hem de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı.

"İltica başvurusu çocuğun işi değil. Çocuklar seçim yapamaz" diyen Kılıç, hükumetin düzenlemesini 'kabul edilemez' buluyor. Düzenlemenin 'ayrımcılık' içermesi nedeniyle Uluslararası Çocukları Savunma Örgütü (Defence For Children) de insiyatif alarak davaya öncülük ediyor.

Hükümet, 'kaçak göçmenlerin Hollanda'ya akın edeceği' kaygısıyla affın kapsamının genişletilmesine karşı çıkıyor. Kılıç ise, düzenlemenin yeni gelecekleri değil, uzun süredir Hollanda'da yaşayanları kapsadığını anımsatarak, endişenin yersiz olduğunu vurguluyor.

Mahkeme, kaçak göçmenlerin çocuklarının sınır dışı kararının durdurulması konusunda yaklaşık 2 hafta içinde bir ara karar verecek. Fadime Kılıç’ın beklentisi, kararın çocuklar lehine çıkacağı yönünde.

Ancak, 'emsal' teşkil edecek aslı ana davanın 6 ay sürmesi bekleniyor. Mahkemenin, başvuruyu haklı bulması durumunda, kaçak göçmenler ve çocukları Hollanda'da oturma izni elde edecekler.

İlgili haberler