ABD Donanma Üssü'ne saldırıda 12 kişi öldü

Amerika Birleşik Devletleri'nde polis yetkilileri, başkent Washington'daki bir donanma üssüne düzenlenen silahlı saldırıda 12 kişinin öldüğünü açıkladı.

Yetkililer, biri polis memuru olmak üzere dört kişinin de yaralandığını açıkladı.

Sabah yerel saatle 08.20'de duyulan silah seslerinin ardından binaya giren güvenlik güçlerinin yaptığı aramalar sırasında bir saldırgan öldürüldü.

Washington Emniyet Müdürü Cathy Lanier, polisin, muhtemel iki saldırganı daha aradığını açıkladı.

ABC haber kanalı, öldürülen saldırganın muhtemelen işten çıkarılan 50 yaşlarındaki bir Deniz Kuvvetleri çalışanı olduğunu duyurdu.

Emniyet Müdürü Lanier, güvenlik güçlerinin binada ve bölgede aramalarını sürdürdüğünü, çalışmaların ordu üniforması giydiği tahmin edilen iki kişi üzerinde yoğunlaştığını açıkladı.

Saldırı haberinin duyulması ardından çok sayıda güvenlik görevlisi ve sağlık ekipleri olay yerine ulaştı. Helikopterler de havadan güvenlik kontrolü yapıyor.

Saldırının ardından üst düzey güvenlik yetkilileri Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama'yı gelişmeler konusunda bilgilendirdi.

Obama'dan açıklama

Obama, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, yeni bir toplu cinayetle karşı karşıya kaldıklarını belirterek saldırının kurbanları için dua ettiklerini söyledi.

Obama "Bunlar işlerini yapan kadın ve erkekler. Ülkeleri için ülke dışında görev yapmanın tehlikelerini bilen insanlar. Ama bugün, kendi ülkelerinde başlarına geleceğini düşünmedikleri bir saldırıyla karşı karşıya kaldılar" dedi.

Obama, bu saldırının sorumlularının yargı karşısına çıkarılması için ellerinden gelen herşeyi yapacaklarını da belirtti.

Saldırının düzenlendiği donanma üssünde yaklaşık üç bin personel görev yapıyor.

Üssün görevi, ABD Donanması için gemi ve denizaltıları tasarlamak, inşa etmek ve satın almak.