Suriye helikopteri: Pilotların durumuyla ilgili çelişkili haberler

"Sınır ihlali" gerekçesiyle Türk Hava Kuvvetleri tarafından vurulan Suriye ordusuna ait helikopterle ilgili çeşitli görüntüler yayımlanıyor.

Suriyeli isyancılar tarafından yayımlanan görüntülerde, helikopter pilotu olduğu iddia edilen birinin cesedi görülürken, helikopterden kaç kişinin atladığı ve durumlarının ne olduğu konusunda çelişkili bilgiler geliyor.

Suriye, Türkiye'yi "gerginliği tırmandırmaya çalışmakla" suçluyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise Suriye'nin, Türkiye'yi "sınamaya" çalışmanın "cevabını aldığını" söylüyor.

Davutoğlu: Suç ikrarı

Davutoğlu, A Haber televizyon kanalındaki canlı yayında, geçen yıl bir Türk savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmesi üzerine askeri 'angajman kurallarını' değiştirdiklerini hatırlattı.

"Sadece ihlal değil, Türkiye'ye dönük bir tehdit şeklinde sınırımıza yaklaşanlara karşı dahi her türlü tedbiri alacağımızı, hiçbir tereddüt göstermeyeceğimizi bütün dünyaya ilan ettik. Suriye hükümeti de bunu biliyordu." diye konuşan Davutoğlu, buna rağmen Suriye helikopterinin 2 kilometre derinliğine ihlal yaptığına dikkat çekti.

Bu hareketi "sınama" diye nitelendiren Dışişleri Bakanı, "Türkiye'nin ne şekilde cevap vereceğine dair böyle bir cüret göstermişlerse cevaplarını almışlardır." dedi.

Suriye: Aceleci davranıldı

Davutoğlu ayrıca, Suriye Genelkurmay Başkanlığı'nın Türk uçaklarının "aceleci davrandığı" yönünde eleştirisi getirmesini de "suç ikrarı" diye tanımladı.

Suriye'den yapılan açıklamada, helikopterin Suriyeli muhaliflerin sınır geçişlerini denetlerken "yanlışlıkla" Türk sahasına girdiği belirtiliyor.

Açıklamada, muharebe misyonunda olmayan uçağın geri dönüş halindeyken vurulmasının, Ankara hükümetinin "gerginliği tırmandırma" siyasetinin sonucu olduğu öne sürülüyor.

Hatay'ın Yayladağı ilçesi ile Suriye kenti İdlib'e bağlı Obin köyü civarında meydana gelen olayın ardından, Anadolu Ajansı (AA) ekibi Suriye tarafına geçerek helikopterin enkazına ulaştı.

Köy yakınına düştü

AA ekibi, enkazın Obin köyündeki evlerin yaklaşık 100 metre uzağına düştüğünü ve bölgedeki ağaçlar ile çalılıkların yandığını tespit etti.

Köylülerden Ebu Mehmet Mustafa, AA'ya yaptığı açıklamada, helikopterin uçak tarafından vuruluşunu gördüklerini belirterek, "İki pilotun helikopter düşmeden önce atladığını gördük. Pilotların düştüğü bölgeye bazı köylüler gitti ama bir şey bulamadılar. Pilotların durumunu bilmiyoruz." dedi.

Özgür Suriye Ordusu tarafından yayımlanan video görüntülerindeyse, önce paraşütle inen bir kişi ve daha sonra ağaç dalları üzerine takılı kalan paraşütün peşinde giden ve ateş açan militanlar görülüyor.

Görüntülerin devamında kamera, pilot olduğu sanılan bir kişinin cesedini ve kana bulanmış ekipmanı kaydediyor.

Suriyeli isyancılardan yapılan açıklamadaysa, helikopterden atlayan 2 kişinin öldüğü, bir kişinin ise ellerinde olduğu iddia edildi.

Öte yandan, sosyal medyada yayımlanan ve bu olayla ilgili olduğu iddia edilen bazı görüntülerde, elinde kesik bir baş tutan bir militan görülüyor. Ancak bu görüntünün bu olayla ilgili olup olmadığı bilinmiyor.

İlgili haberler